Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikty zbrojne

Finlandia: Rzšd zwiększy liczebność wojska o 50 tys. żołnierzy

Wikimedia Commons
Ze względu na napięcia na Morzu Bałtyckim i zwiększone zagrożenie ze strony Rosji rzšd Finlandii zwiększy liczebnoœć wojska z 230 tys. do 280 tys. żołnierzy na wypadek konfliktu zbrojnego - poinformowała dpa, cytujšc rzšdowy komunikat w tej sprawie.

W Finlandii jest obowišzkowa służba wojskowa. Na wzmocnienie sił zbrojnych rzšd będzie przeznaczał dodatkowo 55 mln euro rocznie od 2018 roku.

W rzšdowym komunikacie zaznaczono, że poziom bezpieczeństwa kraju obniżył się po rosyjskiej aneksji należšcego do Ukrainy Krymu w 2014 roku i w następstwie wybuchu konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy. "Powstały napięcia militarne w regionie Morza Bałtyckiego, wzrosła niepewnoœć" - podkreœlono.

W ocenie rzšdu w Helsinkach Rosja stara się umocnić swój "mocarstwowy status" i "dšży do prowokowania potencjału NATO, który ma ochronić kraje bałtyckie i Europę Wschodniš w razie kryzysu militarnego".

Finlandia nie należy do NATO, ale w ostatnim czasie nasiliła współpracę z USA w dziedzinie bezpieczeństwa, a także zamierza pogłębić współpracę z państwami Półwyspu Skandynawskiego.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL