Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikty zbrojne

Jemen: Saudyjskie myśliwce bombardujš Al-Kaidę

Jemen od kilku lat pogršżony jest w chaosie
PAP/EPA
Myœliwce należšce do koalicji pod wodzš Arabii Saudyjskiej zbombardowały pozycje Al-Kaidy w mieœcie Zindżibar na południu Jemenu – podała agencja Reutera. Œwiadkowie mówiš o wystrzeleniu przez dwa myœliwce pocisków rakietowych powietrze-ziemia.

Pociski wywołały pożar i niemal całkowite zniszczenie dawnej siedziby władz prowincji Abjan, której Zindżibar jest stolicš. W budynku znajdowali się, zdaniem œwiadków, liczni bojownicy zwišzani z organizacjš Al-Kaidy Półwyspu Arabskiego. Dokładna liczba ofiar nie jest znana.

Nad miastem miały się też pojawić œmigłowce szturmowe Apache należšce do koalicji antyterrorystycznej utworzonej z inicjatywy Arabii Saudyjskiej. W skład tej koalicji wchodzš 34 państwa. Jej podstawowym celem jest koordynacja i wspieranie działań wojskowych wymierzonych w terroryzm w Iraku, Syrii, Jemenie, Libii, Egipcie i Afganistanie. Lista uczestników koalicji obejmuje szereg państw arabskich, w tym Egipt, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie, a także Turcję, Malezję i niektóre kraje afrykańskie.

Wœród uczestników koalicji z centrum operacyjnym w Rijadzie nie ma szyickiego Iranu, rywalizujšcego z sunnickš Arabiš Saudyjskš o wpływy w regionie. Oba te państwa wspierajš przeciwstawne strony w jemeńskim konflikcie.

Jemen pogršżony jest w chaosie od 2011 roku, kiedy to społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rzšdom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha.

Wspierani przez Iran szyiccy rebelianci Huti, kontrolujš stolicę kraju Sanę oraz rozległe terytoria na północy i zachodzie kraju. Południowa częœć kraju z Adenem, ale z wyjštkiem dwóch niewielkich miast, podlega uznawanemu przez wspólnotę międzynarodowš i popieranemu przez Arabię Saudyjskš rzšdowi.

ONZ podaje, że od rozpoczęcia w marcu 2015 roku arabskiej interwencji pod wodzš Arabii Saudyjskiej konflikt w Jemenie kosztował życie ponad 6,2 tys. osób, z czego połowę stanowili cywile.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL