Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikty zbrojne

Irak: Kolejna ofensywa przeciw Daesh. Armia maszeruję w stronę Mosulu

AFP
Iracka armia, wspierana z powietrza przez siły koalicji pod wodzš USA, rozpoczęła ofensywę w okolicach miasta Mosul, kontrolowanego przez Daesh - poinformowało dowództwo wojskowe, którego komunikat odczytano w irackiej telewizji.

Bojowników Daesh wyparto już z kilku miejscowoœci pod Mosulem - pisze agencja Reutera. Ofensywa jest pierwszš fazš zakrojonej na szerokš skalę operacji majšcej na celu odbicie Mosulu, największego miasta na północy Iraku.

"Pierwsza faza Operacji Podbój w celu wyzwolenia Niniwy (ruiny starożytnego miasta asyryjskiego na przedmieœciach Mosulu) rozpoczęła się o œwicie; irackie flagi wywieszono w kilku wioskach na obrzeżach miasta Machmur, na wschód od Mosulu" - podała armia w komunikacie.

Mosul, zanim wpadł w ręce Daesh w 2014 roku, zamieszkiwało około dwóch milionów ludzi. Jest największym miastem kontrolowanym przez tę dżihadystycznš organizację zarówno w Iraku, jak i w Syrii.

Rzecznik dowództwa wojsk irackich generał Jahja Rasul powiedział w państwowej telewizji, że zarówno lotnictwo Iraku, jak i siły powietrzne koalicji odgrywajš znaczšca rolę w ofensywie. Nie poinformowano, jak długo ta operacja może potrwać.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL