Irak: Kolejna ofensywa przeciw Daesh. Armia maszeruję w stronę Mosulu

aktualizacja: 24.03.2016, 10:53
Foto: AFP

Iracka armia, wspierana z powietrza przez siły koalicji pod wodzą USA, rozpoczęła ofensywę w okolicach miasta Mosul, kontrolowanego przez Daesh - poinformowało dowództwo wojskowe, którego komunikat odczytano w irackiej telewizji.

REDAKCJA POLECA
24.03.2016
400 terrorystów Daesh gotowych do ataku w Europie
22.03.2016
Finlandia: Wyrok za zdjęcie z głową bojownika Daesh
21.03.2016
Pierwszy eksport gazu z Iraku
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Bojowników Daesh wyparto już z kilku miejscowości pod Mosulem - pisze agencja Reutera. Ofensywa jest pierwszą fazą zakrojonej na szeroką skalę operacji mającej na celu odbicie Mosulu, największego miasta na północy Iraku.

"Pierwsza faza Operacji Podbój w celu wyzwolenia Niniwy (ruiny starożytnego miasta asyryjskiego na przedmieściach Mosulu) rozpoczęła się o świcie; irackie flagi wywieszono w kilku wioskach na obrzeżach miasta Machmur, na wschód od Mosulu" - podała armia w komunikacie.

Mosul, zanim wpadł w ręce Daesh w 2014 roku, zamieszkiwało około dwóch milionów ludzi. Jest największym miastem kontrolowanym przez tę dżihadystyczną organizację zarówno w Iraku, jak i w Syrii.

Rzecznik dowództwa wojsk irackich generał Jahja Rasul powiedział w państwowej telewizji, że zarówno lotnictwo Iraku, jak i siły powietrzne koalicji odgrywają znacząca rolę w ofensywie. Nie poinformowano, jak długo ta operacja może potrwać.

POLECAMY

KOMENTARZE