Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikty zbrojne

Spotkanie Putin-Kerry. Tematem Ukraina i Syria

Władimir Putin i John Kerry
AFP
Prezydent Rosji Władimir Putin i szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry rozmawiali o Ukrainie oraz Syrii i postanowili, że Moskwa i USA wywrš presję na strony syryjskiego konfliktu, by skłonić je do rozmów - powiedział szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.

Kerry poinformował po rozmowach, które odbyły się w czwartek wieczorem w Moskwie, że poruszył sprawę ukraińskiej pilotki Nadii Sawczenko, skazanej we wtorek przez rosyjski sšd na 22 lata pozbawienia wolnoœci. 

Szef amerykańskiej dyplomacji powiedział też, że porozumienia z Mińska muszš zostać w pełni wdrożone, a zawieszenie broni na Ukrainie w pełni wprowadzone w życie. Waszyngtonowi zależy na "terytorialnej integralnoœci Ukrainy" - podkreœlił. 

Dodał też, że Rosja musi sama wypowiedzieć się w kwestii jej poparcia dla syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. 

Ławrow poinformował, że Putin i Kerry rozmawiali również o koniecznoœci zintensyfikowania dialogu w sprawie amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej. 

Powiedział również, że politycy postanowili, iż Rosja i USA będš wspólnie wywierać presję na strony konfliktu w Syrii, by doprowadzić do rozmów bezpoœrednich między nimi. 

Według Ławrowa Putin i Kerry rozmawiali też o Korei Północnej. 

Przed rozpoczęciem rozmów z Kerrym Putin wyraził nadzieję na postęp w zbliżeniu stanowisk Rosji i USA w kwestii kryzysu ukraińskiego i konfliktu w Syrii.

Wizyta Kerry'ego w Moskwie jest trzeciš w cišgu około roku. Odbywa się w czasie, gdy w Syrii obowišzuje rozejm uzgodniony przez Moskwę i Waszyngton i gdy Rosjanie wycofali z Syrii głównš częœć swojego kontyngentu, który prowadził tam uderzenia z powietrza, wspierajšce siły prezydenta Baszara el-Asada.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL