Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikty zbrojne

"WP" o skazaniu Karadżicia: Młyny sprawiedliwości mielš powoli, ale mielš

Radovan Karadżić
AFP
Wydany przez specjalny trybunał ONZ wyrok skazujšcy dla byłego przywódcy boœniackich Serbów Radovana Karadżicia za zbrodnie z czasów wojny boœniackiej to triumf sprawiedliwoœci odniesiony mimo opieszałego czasem działania sšdów - pisze "Washington Post".

"Straszliwa wojna w Syrii wymyka się łatwym porównaniom, ale najbliższš analogiš z historii najnowszej może być konflikt, który (w latach 90.) ogarnšł Jugosławię. Odkšd w 1991 roku rozpoczšł się rozpad tej wielonarodowej, komunistycznej federacji, zamieszkujšcy jš Chorwaci, Serbowie i Muzułmanie prowadzili walkę o terytorium i materialne dobra, a największe akty barbarzyństwa miały miejsce w dawnej republice Boœni (...)" - pisze "Washington Post" w komentarzu redakcyjnym.

Radovan Karadżić, były przywódca Serbów boœniackich, skazany w czwartek przez specjalny trybunał ONZ na 40 lat więzienia za zbrodnie wojenne, przeciwko ludzkoœci i ludobójstwo, utrzymywał, że wszystko - m.in. masakra 8 tys. muzułmańskich mężczyzn w Srebrenicy, masowe wypędzenia czy wielomiesięczne oblężenie Sarajewa, było tylko skutkiem "nieuniknionego chaosu wojennego".

"Trybunał uznał jednak, że cierpienie i rozlew krwi były przewidywalnš i zamierzonš konsekwencjš planów Karadżicia" i ówczesnego dowódcy sił zbrojnych Serbów boœniackich generała Ratko Mladicia - zauważa "WP".

Dziennik przypomina, że Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii (MTKJ), utworzony na mocy rezolucji ONZ w 1993 roku, dwa lata przed końcem boœniackiego konfliktu, dotychczas postawił w stan oskarżenia 161 osób, w tym byłego prezydenta Serbii Slobodana Miloszevicia, skazał 80 z nich, uniewinnił 18, 36 spraw odrzucił lub zamknšł, a kolejnych 25 jest obecnie w toku.

"MTKJ krytykowany jest za wiele rzeczy, szczególnie za œlimacze tempo prowadzonych postępowań. Jednak jego działalnoœć, której ukoronowaniem stało się skazanie Karadżicia, pomogła umocnić demokrację w krajach dawnej Jugosławii, wymierzajšc sprawiedliwoœci w sposób pamiętajšcy o przeszłoœci, ale wyzbyty mœciwoœci" - zauważa "Washington Post". "Młyny sprawiedliwoœci mielš powoli, ale mielš" - podkreœla gazeta.

Także "New York Times" w pištkowym artykule redakcyjnym "Nareszcie wymierzono karę za agonię Boœni" zaznacza, że skazanie Karadżicia przypomina o zagrożeniach zwišzanych z nacjonalizmem i "stanowi ostrzeżenie dla wszystkich przywódców żerujšcych na ekstremistycznych poglšdach, że zostanš pocišgnięci do odpowiedzialnoœci za krwawe tego skutki".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL