Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikty zbrojne

Syria: W cišgu 5 lat wojny w Syrii zginęło 273 520 osób

AFP
Ponad 273 520 ofiar œmiertelnych, wœród których 79 585 stanowiš cywile – taki jest bilans trwajšcej od 5 lat wojny w Syrii. Zginęło ogółem 13 694 dzieci i 8823 kobiet – poinformowało w specjalnym komunikacie we wtorek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Bojownicy wywodzšcych się z rozmaitych ugrupowań islamskiej opozycji oraz milicji kurdyjskiej ponieœli w tym okresie straty sięgajšce 44 228 osób. 

Rzšdowe siły syryjskie straciły natomiast 55 435 wojskowych i policjantów, a współpracujšce z nimi oddziały libańskiego szyickiego Hezbollahu – 1041, podczas gdy inne szyickie zgrupowania wspierajšce reżim prezydenta Baszara el-Asada – 3897 bojowników. 

Z kolei Państwo Islamskie (IS), zwišzany z Al-Kaidš front al-Nusra oraz inne zgrupowania dżihadystów odnotowały straty sięgajšce 44 992 osób. 

Ponadto w cišgu pięciu lat zginęło 3500 osób, których tożsamoœci nie udało się ustalić. 

Działajšce w Londynie obserwatorium podkreœliło w komunikacie, że opublikowane dane nie obejmujš ponad 20 tys. zaginionych, o których wiadomo tylko, że trafili do syryjskich więzień państwowych, ani 2 tys. osób które dostały się w ręce dżihadystów (chodzi zarówno o cywilów, jak i żołnierzy). 

Zestawienie nie uwzględnia też 6 tys. jeńców i dezerterów z syryjskich sił zbrojnych ani 2 tys. zakładników przetrzymywanych przez Państwo Islamskie i sprzymierzone z nim ugrupowania.

W Genewie trwajš rozmowy pod auspicjami ONZ, które zbiegajš się z pištš rocznicš wybuchu konfliktu w Syrii. 27 lutego weszło w życie porozumienie o wstrzymaniu działań militarnych, które zmniejszyło przemoc, lecz nie wstrzymało całkowicie walk. Wyłšczono z niego działania zbrojne przeciwko IS i Frontowi al-Nusra. W rozmowach w Genewie uczestniczš przedstawiciele rzšdu w Damaszku i reprezentanci umiarkowanej opozycji.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL