Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikty zbrojne

Rosyjski analityk wojskowy: Rosja szykuje się na wielkš wojnę, możliwy konflikt ogólnoeuropejski

AFP
Rosja szykuje się na wielkš wojnę - ocenia znany rosyjski analityk wojskowy Paweł Felgenhauer. Jego zdaniem zaangażowanie Rosji w Syrii oraz napięcie między Moskwš a Ankarš grożš wybuchem poważnego konfliktu, a nawet ogólnoeuropejskiej wojny.

W Syrii wojska (prezydenta) Baszara el-Asada, wpierane przez rosyjskie siły powietrzne, posuwajš się konsekwentnie w kierunku granicy z Turcjš. Siłom rzšdowym nie udało się jeszcze podbić Aleppo. "Aby wzišć to miasto siłš, trzeba je zrównać z ziemiš. Szykuje się więc długa blokada Aleppo" - pisze Felgenhauer na ukraińskim portalu "Nowoje Wremja". "Będzie to długie i krwawe oblężenie: następny Grozny, albo coœ gorszego" - prognozuje autor, przypominajšc losy obecnej stolicy Czeczenii, którš w 2003 roku, po wojnie czeczeńskiej, ONZ nazwał najbardziej zniszczonym miastem na œwiecie.

Aby nie dopuœcić do "totalnej katastrofy humanitarnej interweniować będš siły zewnętrzne. Istnieje możliwoœć, że siły zachodnie lub tureckie będš chciały odblokować osaczonych powstańców, albo przebić (ku miastu) korytarz humanitarny" - przewiduje autor. "A to z kolei grozi rozpętaniem poważniejszego konfliktu, a nawet ogólnoeuropejskiej wojny. Trwajš już stosowne przygotowania" - wskazuje Felgenhauer, odnoszšc się do trwajšcych na południu Rosji i zaanektowanym Krymie manewrów wojskowych, a także relokacji wojsk i œrodków, które - jego zdaniem - prowadzone sš "z myœlš o wielkiej wojnie z Turcjš".

8 lutego na mocy dekretu prezydenta Władimira Putina w graniczšcym z Ukrainš rosyjskim Południowym Okręgu Wojskowym rozpoczęto alarmowe sprawdzanie gotowoœci bojowej. "Trafnie ocenił sytuację ukraiński sztab generalny, który uznał, że wzmożona aktywnoœć sił rosyjskich nie jest wymierzona w Ukrainę" - konstatuje analityk. "Zwłaszcza że na Ukrainie rozwija się kryzys polityczny, a więc w Moskwie, z pewnoœciš, postanowili poczekać: wkrótce (Ukrainia) sama się rozpadnie" - prognozuje Felgenhauer.

"Rosyjscy wojskowi oczekujš zwycięstwa na północy Syrii, a potem zapewne również na południu, dzięki czemu siły proasadowskie wywalczš dostęp do granicy z Turcjš" - wyjaœnia. I dodaje: "Jak na to zareaguje Turcja, tego nie wie nikt".

Zdaniem Felgenhauera międzynarodowe rozmowy pokojowe w sprawie konfliktu syryjskiego "nie majš sensu", bo tak naprawdę powinno dojœć do rozmów "między Zachodem a Moskwš, a być może i Ankarš". "Należy wywierać presję, należy szukać pokojowego wyjœcia z sytuacji, aby uniknšć wielkiej wojny" - podkreœla ekspert. "Nie można po prostu siedzieć i czekać, przyglšdajšc się męczeństwu osaczonego Aleppo. W ostatecznym rozrachunku doprowadzi to do bardzo niebezpiecznej konfrontacji - a ryzyko jej eskalacji jest wielkie" - pisze. A to, "na jakich warunkach Rosja gotowa jest zgodzić się na pokojowe uregulowanie (tego) konfliktu, stanie się jasne dopiero w trakcie rozmów" - przewiduje autor.

12 lutego minister obrony Siergiej Szojgu zameldował Putinowi, że Rosja zwiększyła koncentrację swych sił zbrojnych na Krymie. Dodał, że uczestniczšce w ćwiczeniach wojska Południowego Okręgu Wojskowego, a także jednostki Centralnego Okręgu Wojskowego, wojsk powietrznodesantowych i wojskowego lotnictwa transportowego osišgnęły pełnš gotowoœć bojowš i rozpoczęły realizowanie zadań szkolno-bojowych. Uczestniczšce w ćwiczeniach wojska przemieszczono na odległoœci do 3 tys. kilometrów i wprowadzono na 18 poligonów. Putin oznajmił, że praktyka takiego niezapowiedzianego sprawdzania gotowoœci bojowej powinna być kontynuowana, gdyż uzyskała dobrš rekomendację i daje w efekcie wzrost sprawnoœci bojowej sił zbrojnych.

Czytaj więcej:
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL