Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikt na Ukrainie

"Ukraińskie władze poniżały rosyjskich oficerów"

Fotorzepa/ Kuba Kamiński
Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Grigorij Karasin uważa, że powrót rosyjskich oficerów do Centrum Kontroli i Koordynacji (SCKK) w Donbasie byłby możliwy pod warunkiem zagwarantowania odpowiedniego traktowania wojskowych przez stronę ukraińskš.

Zapytany o możliwoœć powrotu oficerów do wspólnego, rosyjsko-ukraińskiego SCKK, Karasin oœwiadczył: "W naszym życiu nie ma niczego niemożliwego, ale w tym celu musiałaby się zmienić pozycja Kijowa, warunki musiałyby być zagwarantowanie, nie zależałyby od woli jakiegoœ ukraińskiego polityka".

- Powinien to być zatwierdzony na arenie międzynarodowej kodeks traktowania naszych oficerów - dodał wiceszef rosyjskiej dyplomacji w wywiadzie, który ukazał się we wtorek na stronie internetowej dziennika "Kommiersant".

Karasin powiedział, że decyzja o wycofaniu rosyjskich oficerów z SCKK była uzasadniona, ponieważ - jak ocenił - ukraińskie władze poniżały rosyjskich oficerów. - Chodzi o kwestie życia codziennego, kontrole na granicach, jak i międzyludzkš komunikację - wyjaœnił.

- Skierowaliœmy do MSZ Ukrainy cztery noty z żšdaniem zaprzestania ograniczania praw naszych oficerów znajdujšcych się na ukraińskim terytorium - powiedział Karasin. - Nie dostaliœmy żadnych odpowiedzi na nasze noty, dlatego podjęto uzasadnionš decyzję o odwołaniu stamtšd naszych oficerów - powiedział.

Decyzję o odwołaniu swoich wojskowych z SCKK w Donbasie rosyjskie MSZ ogłosiło 18 grudnia. Wyjaœniło m.in., że rosyjscy oficerowie byli traktowani przez swoich ukraińskich partnerów „lekceważšco”, a ich działalnoœć spotykała się z „poważnymi trudnoœciami z powodu stanowiska władz ukraińskich”.

W odpowiedzi MSZ w Kijowie oœwiadczyło, że wycofanie rosyjskich oficerów oznacza, że Rosja chce uniknšć odpowiedzialnoœci za agresję na Ukrainę. Oceniło także, że Moskwa nie rezygnuje z prób zmuszenia Kijowa i jego partnerów międzynarodowych do bezpoœredniego dialogu z bojownikami prorosyjskimi.

Zdaniem ministra obrony Ukrainy Stepana Połtoraka, wycofujšc swoich przedstawicieli z SCKK, Rosjanie chcš oskarżyć Ukraińców o złamanie porozumień o rozejmie. Z kolei zdaniem sekretarza ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksandra Turczynowa Ukraina nie może wykluczyć, "że Rosjanie wycofali swoich oficerów, by nasilić nie tylko prowokacje, lecz nawet działania wojenne" w Donbasie.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL