Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Konflikt na Ukrainie

Szef MSZ Włoch: Drogo zapłaciliśmy za obronę suwerenności Ukrainy

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko
AFP
Minister spraw zagranicznych Włoch Angelino Alfano powiedział, że jego kraj „zapłacił słony rachunek za obronę suwerenności Ukrainy stosując europejskie sankcje” nałożone na Rosję po aneksji Krymu i wybuchu konfliktu zbrojnego w Donbasie w 2014 roku.

W wystąpieniu w Rzymie na temat relacji włosko-rosyjskich Alfano oświadczył, że z jednej strony Włochy zastosowały się do unijnych sankcji na Rosję, a z drugiej „w tym samym czasie organizowały serię spotkań i wizyt instytucjonalnych, by utrzymywać najwyższy poziom dialogu politycznego” z Moskwą.

Słowa te to nawiązanie do spotkań prezydentów, premierów i ministrów spraw zagranicznych obu krajów w ostatnich latach zarówno w Rzymie, jak i w Moskwie.

- Dla Włoch sankcje są środkiem, nie celem, by osiągnąć pokój i potwierdzić, że wobec niektórych zasad nie można iść na kompromis - oświadczył Alfano.

Sankcje UE nałożone na Rosję wywołują ostre protesty włoskiego biznesu, między innymi z branży spożywczej, którzy mówią, że ponoszą ogromne straty z powodu zamknięcia tamtejszego rynku dla ich produktów. Władze Włoch powtarzają zaś na forum unijnym, że sankcje nałożone na Rosję nie mogą być "automatycznie" przedłużane.

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL