Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikt na Ukrainie

Szef MSZ Włoch: Drogo zapłaciliśmy za obronę suwerenności Ukrainy

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko
AFP
Minister spraw zagranicznych Włoch Angelino Alfano powiedział, że jego kraj „zapłacił słony rachunek za obronę suwerennoœci Ukrainy stosujšc europejskie sankcje” nałożone na Rosję po aneksji Krymu i wybuchu konfliktu zbrojnego w Donbasie w 2014 roku.

W wystšpieniu w Rzymie na temat relacji włosko-rosyjskich Alfano oœwiadczył, że z jednej strony Włochy zastosowały się do unijnych sankcji na Rosję, a z drugiej „w tym samym czasie organizowały serię spotkań i wizyt instytucjonalnych, by utrzymywać najwyższy poziom dialogu politycznego” z Moskwš.

Słowa te to nawišzanie do spotkań prezydentów, premierów i ministrów spraw zagranicznych obu krajów w ostatnich latach zarówno w Rzymie, jak i w Moskwie.

- Dla Włoch sankcje sš œrodkiem, nie celem, by osišgnšć pokój i potwierdzić, że wobec niektórych zasad nie można iœć na kompromis - oœwiadczył Alfano.

Sankcje UE nałożone na Rosję wywołujš ostre protesty włoskiego biznesu, między innymi z branży spożywczej, którzy mówiš, że ponoszš ogromne straty z powodu zamknięcia tamtejszego rynku dla ich produktów. Władze Włoch powtarzajš zaœ na forum unijnym, że sankcje nałożone na Rosję nie mogš być "automatycznie" przedłużane.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL