Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikt na Ukrainie

Kanada będzie sprzedawać broń Ukrainie?

Premier Kanady Justin Trudeau
AFP
Kanada pracuje nad ustawodawstwem, które pozwoli na sprzedaż broni Ukrainie - oœwiadczył premier Kanady Justin Trudeau po rozmowach z ukraińskim prezydentem Petrem Poroszenkš w Toronto.

Chodzi o wpisanie Ukrainy na Automatic Firearms Country Control List, czyli listę, która reguluje eksport kanadyjskiej broni - wyjaœnia w sobotę ukraińska państwowa agencja informacyjna Ukrinform.

- Czynimy postępy w tej dziedzinie. Istnieje proces, który przewiduje spełnienie serii kryteriów, ale pracujemy nad tym - powiedział Trudeau cytowany przez agencję.

Kanadyjska lista krajów, do których kraj ten może eksportować broń, liczy 35 państw, m.in. Rosję, jednak nie ma na niej Ukrainy - podkreœla Ukrinform.

O otwarciu dla Ukrainy kanadyjskiego rynku broni rozmawiali na poczštku kwietnia ministrowie obrony Kanady i Ukrainy, Harjit Sajjan i Stepan Połtorak.

W marcu Kanada przedłużyła o dwa lata misję szkoleniowš na Ukrainie; w ramach misji 200 kanadyjskich instruktorów szkoli ukraińskich wojskowych. Kanadyjczycy prowadzš szkolenia na Ukrainie od 2015 roku, stacjonujšc na poligonie w Jaworowie w obwodzie lwowskim. Uczš Ukraińców m.in. języka angielskiego.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL