Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikt na Ukrainie

Ukraina: Sankcje wobec Rosji po skazaniu Sawczenko

Nadia Sawczenko
AFP
Ukraina rozszerzyła listę objętych jej sankcjami osób i instytucji w Rosji o podmioty zaangażowane w bezprawne działania przeciwko Nadii Sawczenko i innym przetrzymywanym Ukraińcom - poinformowała w pištek ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).

Kijów już wczeœniej nałożył gospodarcze oraz inne restrykcje na ponad 400 rosyjskich obywateli i firm w reakcji na zaanektowanie przez Rosję Krymu w marcu 2014 roku oraz jej poparcie dla prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy.

Sšd w Doniecku w obwodzie rostowskim na południu Rosji skazał we wtorek ukraińskš lotniczkę Sawczenko na karę 22 lat pozbawienia wolnoœci za współudział w zabójstwie dwóch dziennikarzy rosyjskiej telewizji i nielegalne przekroczenie granicy. Jako nawigator œmigłowca miała naprowadzić na dziennikarzy ogień moŸdzierzowy.

Proces Sawczenko rozpoczšł się w lipcu zeszłego roku, a do rozpoznania sprawy sšd przystšpił we wrzeœniu. Według akt sšdowych Sawczenko walczyła na wschodzie Ukrainy w szeregach ochotniczego batalionu Ajdar; latem 2014 roku w czasie starć z siłami prorosyjskimi w obwodzie ługańskim została wzięta do niewoli; 8 lipca znalazła się w Rosji, w areszcie œledczym w Woroneżu.

Sawczenko twierdziła, że została uprowadzona przez separatystów do Rosji. Jej obrońcy argumentowali, że do ostrzału, w którym zginęli rosyjscy dziennikarze, doszło w czasie, gdy znajdowała się już w niewoli.

"Na listę (objętych sankcjami) wcišgnięto osoby uczestniczšce w uprowadzaniu, bezprawnym przetrzymywaniu, torturach, fałszowaniu spraw oraz organizowaniu i realizacji wydawanych na zamówienie i żałosnych z punktu widzenia prawa +wyroków+ rosyjskich sšdów. Wœród osób, które znalazły się na liœcie, sš szefowie i pracownicy Federalnej Służby Bezpieczeństwa, Komitetu Œledczego Federacji Rosyjskiej, prokuratury, korpusu sędziowskiego, wojskowi i inni" - głosi komunikat RBNiO.

Również w pištek ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy zwróciło się do władz rosyjskich o wyrażenie zgody na odwiedzenie Sawczenko przez ukraińskich lekarzy, wskazujšc, iż pobyt w więzieniu spowodował znaczne pogorszenie się stanu jej zdrowia i stwarza zagrożenie dla jej życia.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL