Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikt na Ukrainie

Ukraina: Steinmeier liczy na sukces rozmów ws. Donbasu

Szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier
AFP
Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier wyraził nadzieję, że zaplanowane na 3 marca rozmowy państw tzw. formatu normandzkiego przyniosš sukces w mińskim procesie na rzecz uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Steinmeier i szef francuskiej dyplomacji Jean-Marc Ayrault przybyli w poniedziałek do Kijowa, gdzie w godzinach wieczornych spotkali się z premierem Arsenijem Jaceniukiem.

„Pracujemy teraz nad postępami (w mińskim procesie) na szczeblu ministrów, którzy spotkajš się w Paryżu 3 marca. Sšdzę, że będzie to główne spotkanie, na którym zaœwiadczymy, że sš jakieœ sukcesy w kwestii zaufania do naszego procesu pokojowego” – powiedział niemiecki minister przed rozmowami z szefem ukraińskiego rzšdu.

Steinmeier wyraził zaniepokojenie w zwišzku z wydarzeniami w Radzie Najwyższej, która w ubiegłym tygodniu bez powodzenia próbowała usunšć Jaceniuka z urzędu premiera. „Oczekuję, że w ukraińskim parlamencie zostanš podjęte decyzje, które zapewniš stabilnoœć, by można było realizować reformy” – zaznaczył.

W komunikacie wydanym po rozmowach przez biuro prasowe premiera Jaceniuk oœwiadczył, że jest przekonany, iż Ukraina wraz z Uniš Europejskš zmuszš Rosję do respektowania zapisów mińskich porozumień. „Razem, w jednoœci, będziemy w stanie zmusić Federację Rosyjskš do realizacji porozumień z Mińska” – powiedział Jaceniuk.

Wczeœniej, przed przylotem na Ukrainę, szefowie MSZ Niemiec i Francji spotkali się w Berlinie, gdzie apelowali do władz w Kijowie, by mimo kryzysu rzšdowego kontynuowały proeuropejskie reformy.

Steinmeier powiedział dziennikarzom, że wobec "zawirowań" w ukraińskiej polityce wewnętrznej należy przeprowadzić "bezpoœrednie rozmowy z najważniejszymi aktorami". Polityk SPD skrytykował zbyt wolne jego zdaniem tempo prac nad nowš konstytucjš i nowš ordynacjš wyborczš. Wezwał władze w Kijowie do realizacji wszystkich ustaleń z Mińska.

Ayrault wyjaœnił, że razem z niemieckim partnerem będzie poszukiwał wyjœcia z "jednego z najgłębszych kryzysów, jakie UE musi rozwišzać w swoim sšsiedztwie".

Niemcy i Francja należš wraz z Rosjš i Ukrainš do grupy czterech państw, nazywanych "czwórkš normandzkš", która zabiega od lata 2014 roku o rozwišzanie kryzysu w Donbasie.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL