Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikt izraelsko-palestyński

Hezbollah wzywa Palestyńczyków do powstania

AFP
Szef libańskiego Hezbollahu Hasan Nasrallah powiedział w wystšpieniu telewizyjnym, że popiera palestyńskie powstanie i "ruch oporu" wobec uznania przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela. Wczeœniej do intifady wezwał radykalny palestyński Hamas.

- Wzywamy do nowej intifady i eskalacji oporu, co jest najsilniejszš, najważniejszš i najpoważniejszš odpowiedziš na decyzję Ameryki - ogłosił Nasrallah.

Wczeœniej w czwartek grupa parlamentarna Hezbollahu wydała oœwiadczenie, w którym nazywa uznanie przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela aktem agresji wobec Palestyńczyków.

Uznanie przez Donalda Trumpa Jerozolimy za stolicę Izraela - co prezydent ogłosił w œrodę - jest "bezprecedensowš agresjš" wobec Palestyńczyków, a jedyne rozwišzanie, jakie im w tej sytuacji pozostało, aby odzyskać utracone prawa, to opór - głosi komunikat Hezbollahu. Hezbollah jest zarazem zbrojnš organizacjš, jak i partiš należšcš do rzšdzšcej koalicji.

Przywódca Hamasu Ismail Hanije wezwał w mieœcie Gaza do "nowej intifady". - Niech 8 grudnia (pištek) będzie pierwszym dniem intifady przeciwko okupantowi - powiedział.

Izraelskie siły zbrojne podały w czwartek po południu, że ze Strefy Gazy, kontrolowanej przez Hamas, wystrzelono w kierunku Izraela dwie rakiety, ale nie dotarły one poza terytoria palestyńskie.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL