Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Konflikt izraelsko-palestyński

Hezbollah wzywa Palestyńczyków do powstania

AFP
Szef libańskiego Hezbollahu Hasan Nasrallah powiedział w wystąpieniu telewizyjnym, że popiera palestyńskie powstanie i "ruch oporu" wobec uznania przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela. Wcześniej do intifady wezwał radykalny palestyński Hamas.

- Wzywamy do nowej intifady i eskalacji oporu, co jest najsilniejszą, najważniejszą i najpoważniejszą odpowiedzią na decyzję Ameryki - ogłosił Nasrallah.

Wcześniej w czwartek grupa parlamentarna Hezbollahu wydała oświadczenie, w którym nazywa uznanie przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela aktem agresji wobec Palestyńczyków.

Uznanie przez Donalda Trumpa Jerozolimy za stolicę Izraela - co prezydent ogłosił w środę - jest "bezprecedensową agresją" wobec Palestyńczyków, a jedyne rozwiązanie, jakie im w tej sytuacji pozostało, aby odzyskać utracone prawa, to opór - głosi komunikat Hezbollahu. Hezbollah jest zarazem zbrojną organizacją, jak i partią należącą do rządzącej koalicji.

Przywódca Hamasu Ismail Hanije wezwał w mieście Gaza do "nowej intifady". - Niech 8 grudnia (piątek) będzie pierwszym dniem intifady przeciwko okupantowi - powiedział.

Izraelskie siły zbrojne podały w czwartek po południu, że ze Strefy Gazy, kontrolowanej przez Hamas, wystrzelono w kierunku Izraela dwie rakiety, ale nie dotarły one poza terytoria palestyńskie.

Źródło:

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL