Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikt izraelsko-palestyński

"Jerozolima? Trump podarował coś, co do niego nie należy"

AFP
Palestyńczycy postanowili wystšpić do ONZ o przysłanie ekspertów, którzy wyznaczyliby granice okupowanej przez Izrael Jerozolimy Wschodniej, uważanej przez Palestyńczyków za ich stolicę - poinformował palestyński polityk Mohammed Sztaje.

Linia graniczna powinna być wyznaczona na podstawie granicy sprzed wojny 1967 roku, w wyniku której rozpoczęła się izraelska okupacja - oœwiadczył Sztaje, który jest przedstawicielem Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP).

Jest to jeden z postulatów, którym - obok żšdania całkowitej rewizji procesu pokojowego - władze palestyńskie zamierzajš odpowiedzieć na decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela, do której ma zostać przeniesiona z Tel Awiwu ambasada USA. Palestyńczycy uważajš deklarację Trumpa za akt uznania izraelskiej suwerennoœci nad całym miastem, łšcznie z jego wschodniš częœciš zamieszkanš przez ludnoœć palestyńskš.

To, co zrobił Trump, "to deklaracja kogoœ, kto darowuje coœ, co do niego nie należy" - powiedział Sztaje. - Ani miasto nie należy do Trumpa, ani Izrael nie ma prawa ustanawiać swej stolicy w okupowanym mieœcie - dodał. - Decyzja Trumpa w sprawie przeniesienia ambasady USA do Jerozolimy spotkała się ze sprzeciwem bardzo wielu krajów arabskich i zachodnich - podkreœlił Sztaje.

Trump - według niego - zdał już sobie sprawę, że "jego strategia i plan pokojowy poniosły całkowite fiasko". Dlatego stwarza sytuację, w której mógłby zrzucić winę za to na Palestyńczyków, kiedy ten plan odrzucš. Za "wielki błšd Trumpa" palestyński polityk uznał potraktowanie podczas negocjacji sprawy Jerozolimy jako "najważniejszej" kwestii, podczas gdy zarówno Izraelczycy, jak i Palestyńczycy byli zgodni co do tego, że jest to jedna ze spraw, które mogš być przedmiotem rozmów pokojowych. Tak więc Stany Zjednoczone "same wyłšczyły się z tego procesu" - podsumował Sztaje swš ocenę nowej sytuacji.

W sobotę palestyńscy przywódcy majš się spotkać, by uzgodnić odpowiedŸ, jakiej zamierzajš udzielić prezydentowi Stanów Zjednoczonych. Palestyńczycy majš zamiar wystšpić między innymi o rewizję porozumień z Oslo (okreœlajšcych Jerozolimę jako kwestię do negocjacji), skupiš się też na kwestii pojednania między Hamasem i Fatahem, które pozwoliłoby im wywierać silniejszš presję na Izrael, i wreszcie majš przedyskutować sprawę ewentualnego odwołania się od decyzji Trumpa w sprawie Jerozolimy do organów jurysdykcji międzynarodowej.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL