Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikt Polska-Izrael

Tajny raport USA: Po wojnie Żydzi woleli wyjechać z Polski do Niemiec

Raport, o którym pisze "The Jerusalem Post", zarzuca kardynałowi Augustowi Hlondowi (w œrodku) głoszenie antysemityzmu i otwarte propagowanie bojkotu ekonomicznego Żydów
Narodowe Archiwum Cyfrowe
W dniu, w którym majš się rozpoczšć rozmowy polskiej delegacji w Izraelu ws. nowelizacji ustawy o IPN, "The Jerusalem Post" publikuje informacje o amerykańskim raporcie z 1946 roku, według którego Polacy traktowali Żydów równie Ÿle co Niemcy, zarówno przed wojnš, jak i w jej trakcie.

Raport pochodzi z 15 maja 1946 roku i został przygotowany przez US Office of Intelligence Coordination and Liaison. Klauzulę poufnoœci utracił w 1983 roku.

Dokument zatytułowany "Żydzi w Polsce od czasów wyzwolenia" został zdobyty przez Centrum Szymona Wiesenthala.

"Nie ma wštpliwoœci, że obecne antyżydowskie manifestacje w Polsce stanowiš kontynuację działań prawicowych grup, które funkcjonowały przed 1939 roku, kiedy nawet duże partie polityczne miały antysemickie programy" - czytamy w raporcie. "Innymi słowy nie ma nic nowego lub różnego w obecnej antysemickiej agitacji" - twierdzi raport.

W dokumencie można przeczytać, że antysemityzm "osišgnšł takie rozmiary w Wojsku Polskim pod dowództwem generała Władysława Andersa, że wielu żydowskich żołnierzy było zmuszonych te siły opuœcić i zacišgnšć się do innych armii alianckich". Powszechny antysemityzm, według raportu, zanotowano w 1944 roku w Lublinie i w innych częœciach Polski.

Cytowany przez "The Jerusalem Post" rabin Marvin Hier, twórca Centrum Szymona Wiesenthala, powiedział, że opublikowane dokumenty przeczš argumentom polskich władz, które twierdzš, że antysemityzm był efektem komunizmu. Wskazał na fragment raportu, w którym omówiono antysemityzm i traktowanie Żydów jako obywateli drugiej kategorii jeszcze przed wojnš.

"W walce politycznej w Polsce po 1919 roku większoœć głównych partii politycznych - oprócz lewicowych - podšżała antysemickš liniš" - głosi dokument, zarzucajšcy kardynałowi Augustowi Hlondowi "głoszenie antysemityzmu i otwarte propagowanie bojkotu ekonomicznego Żydów".

"Tak gwałtowne były doniesienia o antysemickich incydentach - i tak powszechna obawa o życie garstki ocalałych (po Holokauœcie) polskich Żydów - że niektórzy z nich woleli uciec do amerykańskiej strefy w Niemczech, niż pozostać w Polsce" - czytamy dalej w raporcie. "Inni, którzy wrócili do Polski, po krótkim pobycie wracajš do zachodnich Niemiec".

Rabin Hier powiedział izraelskiej gazecie, że wierzy, iż rozpowszechnianie raportu może pokazać, dlaczego Żydzi sš zaniepokojeni nowelizacjš polskiej ustawy o IPN. Podkreœlił, że jego organizacja nie jest wrogiem Polski, a grupš, która wysyła do Polski corocznie setki odwiedzajšcych.

"Chociaż raport był dostępny, do tej pory pozostawał nieznany" - zauważa "The Jerusalem Post".

ródło: rp.pl/ The Jerusalem Post

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL