Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikt Polska-Izrael

Anna Azari: Z przeszłości wyłażš demony

Ambasada Izraela w Polsce
Jeœli ustawa o IPN będzie podpisana przez prezydenta, to będzie trudniej znaleŸć wspólny język - mówiła ambasador Izraela Anna Azari w Radiu ZET. Datę przyjęcia ustawy o IPN nazwała "strasznš"

Według ambasador Izraela "straszna była data uchwalenia ustawy" - tuż przed Międzynarodowym Dniem Holokaustu, ale problem pojawiłby się bez względu na datę.

Azari uważa, że gwałtowna reakcja Izraela na znowelizowanš ustawę o IPN nie jest spowodowana penalizacjš użycia sformułowania "polskie obozy œmierci". Jej zdaniem głównym powodem jest zagrożenie ograniczeniem dyskusji, jakie ta ustawa niesie.

 

Na pytanie, czy apeluje do prezydenta Dudy, by opóŸnił podpisanie ustawy, Azari odpowiedziała, że tak jest w istocie, ale nie  chce mówić prezydentowi, co ma robić.

Ambasador zastrzegła jednak, że jeœli Duda ustawę podpisze, to Izrael uzna, że "wszystko jest skończone" i jakiekolwiek dalsze spotkania w sprawie ustawy będš bezpodstawne. Nie będzie jednak zabiegać o spotkanie z głowš państwa w tej sprawie.

Azari stwierdziła, że przyjęcie przez polski parlament  nowelizacji ustawy o IPN było dla Izraela zaskoczeniem. Po wielu spotkaniach poœwięconych jej kształtowi dokument został przekazany do IHRA (International Holocaust Remembrance Alliance - międzynarodowej organizacji z siedzibš w Berlinie, która zajmuje się promocjš wiedzy o Holokauœcie i badań nad nim). Strona izraelska sšdziła, że prace nad ustawš sš "zamrożone", stšd zaskoczenie jej szybkim uchwaleniem.

- I normalna rzecz byłaby dać nam jakiœ sygnał, że ta ustawa, o której polska strona mówiła jak o zamrożonej, będzie odmrożona - myœmy tego nie wiedzieli - mówiła Azari.

Ambasador Izraela przyznała, że po uchwaleniu ustawy w jej kraju pojawiło się wiele publikacji mówišcych o niechlubnym udziale Polaków w Holokauœcie. Zauważyła, że kiedy dwa raj chcš zbudować coœ dobrego, powinny raczej rozmawiać o przyszłoœci, bo z przeszłoœci "wyłazi wiele demonów". 

ródło: Radio ZET

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL