Przyjęta pod koniec września nowela ustawy o komornikach sądowych i egzekucji zakłada obniżenie opłaty stałej za opróżnienie lokalu mieszkalnego do 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

W piśmie do prezydenta Krajowa Rada Komornicza zwraca uwagę, że aktualnie na zaawansowanym etapie znajdują się prace legislacyjne, których założeniem jest kompleksowa reforma egzekucji sądowej. – Tworzenie w tym stanie tymczasowych rozwiązań legislacyjnych, które miałyby zacząć obowiązywać na krótko przed wejściem w życie kompleksowej reformy, nie tylko nie znajduje żadnego uzasadnienia, ale przede wszystkim destabilizuje obowiązujący porządek prawny i powoduje niepożądane zjawisko legislacyjnej inflacji – piszą komornicy.

Dodatkowo, zdaniem KRK nowelizacja budzi szereg zastrzeżeń natury konstytucyjnej. Przede wszystkim, komornicy przypominają, iż nowelizacja jest wykonaniem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r. W wyroku TK orzekł, że jeden z zapisów ustawy z 1997 r. jest niekonstytucyjny w zakresie, w jakim nie przewiduje odrębnej stawki opłaty stałej za opróżnienie lokalu mieszkalnego z rzeczy i osób w sytuacji, gdy dłużnik po wezwaniu przez komornika dobrowolnie wykonał obowiązek w wyznaczonym terminie.

Komornicy wskazują, iż wprowadzone zmiany, które znacząco obniżają opłatę egzekucyjną „nie służą realizacji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego i nie zostały poprzedzone żadnymi ustaleniami odnoszącymi się do wpływu takiego obniżenia na skuteczność i sprawność funkcjonowania egzekucji".

W piśmie KRK podnosi, że obniżenie o połowę stawki opłaty jest „dowolne i jako takie nie może być akceptowalne". – Opłaty egzekucyjne, jako daniny publiczne, winny być skalkulowane według określonych kryteriów, na co Trybunał Konstytucyjny wielokrotnie zwracał uwagę – czytamy.