Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komitet Obrony Demokracji

Władysław Frasyniuk: "Nie" dla zamachu na konstytucję

Władysław Frasyniuk
Fotorzepa, Bartek Sadowski
Przyzwoitoœć jest jednš z wartoœci, które legły u podstaw „Solidarnoœci” – mówił do uczestników wiecu, który KOD zorganizował w Gdańsku były opozycjonista z czasów PRL Władysław Frasyniuk. Dodał, że „lojalnoœć wobec konstytucji, to jest element przyzwoitoœci”.

Zorganizowany przed Salš BHP wiec był częœciš zorganizowanych przez KOD obchodów 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Uczestnicy wiecu wysłuchali przemówienia Frasyniuka dzięki połšczeniu z Wrocławiem, gdzie zorganizowano podobne spotkanie.

- Pierwsza Solidarnoœć to był ruch obywatelski – mówił Frasyniuk dodajšc, że nazwa Niezależny Samorzšdny Zwišzek Zawodowy była konieczna, bo taki „był wymóg polityczny”.

- Inaczej nie mogliœmy się nazwać, bo byliœmy ludŸmi, którzy strajkowali na terenie swoich zakładów pracy – powiedział.

Frasyniuk podkreœlał, że strajk z sierpnia 1980 r. był „pierwszym strajkiem w historii Polski, kiedy nikt nikogo nie pytał skšd przychodzi”. - Na strajk przychodzili ludzie, którzy chcieli coœ ze sobš wspólnie zrobić dla siebie, dla swojego œrodowiska, dla polskiego państwa – mówił. Dodał, że istotnš rzeczš jest pamięć o wartoœciach, które legły u podstaw „Solidarnoœci”. - A przypomnę jednš wartoœć, która była wówczas niezwykle istotna, a która dzisiaj jest nieobecna w życiu publicznym – przyzwoitoœć – powiedział dodajšc, że ta wartoœć jest też bardzo ważna dziœ, w „niezwykle trudnych czasach”. - Lojalnoœć wobec konstytucji, to jest element przyzwoitoœci – podkreœlił Frasyniuk.

- Siwe głowy i młode ręce to była siła pierwszej Solidarnoœci – mówił z kolei Frasyniuk na wiecu zorganizowanym przez KOD we Wrocławiu, w którym uczestniczyło ponad 1 tys. osób, m.in. prezydent miasta Rafał Dutkiewicz i działacze zwišzkowi z lat 80.

Były przewodniczšcy dolnoœlšskiej Solidarnoœci z roku 1980 Władysław Frasyniuk podkreœlił, że tzw. pierwsza Solidarnoœć była ruchem społecznym, który jednoczył wszystkie œrodowiska. - Siwe głowy i młode ręce to była siła pierwszej Solidarnoœci. Nazywaliœmy się NSZZ, bo takie były warunki i wymagania, ale to był szeroki ruch społeczny - powiedział Frasyniuk. W jego ocenie, obecnie trzeba również połšczyć mšdroœć i doœwiadczenie dojrzałych Polaków z zapałem młodych obywateli.

Frasyniuk dodał, że konstytucja jest fundamentem i nie można się godzić na "zamach na konstytucję".

Podczas manifestacji skandowano hasła: „Wolnoœć, równoœć, demokracja” oraz „Solidarnoœć naszš broniš”. Po połšczeniu internetowym wysłuchano na telebimie wystšpienia na podobnym wiecu KOD w Gdańsku byłego prezydenta Lecha Wałęsy.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL