Komitet Obrony Demokracji

Władysław Frasyniuk: "Nie" dla zamachu na konstytucję

Władysław Frasyniuk
Fotorzepa, Bartek Sadowski
Przyzwoitość jest jedną z wartości, które legły u podstaw „Solidarności” – mówił do uczestników wiecu, który KOD zorganizował w Gdańsku były opozycjonista z czasów PRL Władysław Frasyniuk. Dodał, że „lojalność wobec konstytucji, to jest element przyzwoitości”.

Zorganizowany przed Salą BHP wiec był częścią zorganizowanych przez KOD obchodów 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Uczestnicy wiecu wysłuchali przemówienia Frasyniuka dzięki połączeniu z Wrocławiem, gdzie zorganizowano podobne spotkanie.

- Pierwsza Solidarność to był ruch obywatelski – mówił Frasyniuk dodając, że nazwa Niezależny Samorządny Związek Zawodowy była konieczna, bo taki „był wymóg polityczny”.

- Inaczej nie mogliśmy się nazwać, bo byliśmy ludźmi, którzy strajkowali na terenie swoich zakładów pracy – powiedział.

Frasyniuk podkreślał, że strajk z sierpnia 1980 r. był „pierwszym strajkiem w historii Polski, kiedy nikt nikogo nie pytał skąd przychodzi”. - Na strajk przychodzili ludzie, którzy chcieli coś ze sobą wspólnie zrobić dla siebie, dla swojego środowiska, dla polskiego państwa – mówił. Dodał, że istotną rzeczą jest pamięć o wartościach, które legły u podstaw „Solidarności”. - A przypomnę jedną wartość, która była wówczas niezwykle istotna, a która dzisiaj jest nieobecna w życiu publicznym – przyzwoitość – powiedział dodając, że ta wartość jest też bardzo ważna dziś, w „niezwykle trudnych czasach”. - Lojalność wobec konstytucji, to jest element przyzwoitości – podkreślił Frasyniuk.

- Siwe głowy i młode ręce to była siła pierwszej Solidarności – mówił z kolei Frasyniuk na wiecu zorganizowanym przez KOD we Wrocławiu, w którym uczestniczyło ponad 1 tys. osób, m.in. prezydent miasta Rafał Dutkiewicz i działacze związkowi z lat 80.

Były przewodniczący dolnośląskiej Solidarności z roku 1980 Władysław Frasyniuk podkreślił, że tzw. pierwsza Solidarność była ruchem społecznym, który jednoczył wszystkie środowiska. - Siwe głowy i młode ręce to była siła pierwszej Solidarności. Nazywaliśmy się NSZZ, bo takie były warunki i wymagania, ale to był szeroki ruch społeczny - powiedział Frasyniuk. W jego ocenie, obecnie trzeba również połączyć mądrość i doświadczenie dojrzałych Polaków z zapałem młodych obywateli.

Frasyniuk dodał, że konstytucja jest fundamentem i nie można się godzić na "zamach na konstytucję".

Podczas manifestacji skandowano hasła: „Wolność, równość, demokracja” oraz „Solidarność naszą bronią”. Po połączeniu internetowym wysłuchano na telebimie wystąpienia na podobnym wiecu KOD w Gdańsku byłego prezydenta Lecha Wałęsy.

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL