Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komitet Obrony Demokracji

Lider KOD do Kaczyńskiego: nie jesteś Janukowyczem, nie masz dokšd uciec

PAP/Jacek Turczyk
Do Jarosława Kaczyńskiego, którego mam nieprzyjemnoœć znać od ok. 40 lat, chciałem powiedzieć: nie jesteœ Janukowyczem, nie masz dokšd uciec - mówił w niedzielę podczas demonstracji przed Sejmem lider KOD Krzysztof Łoziński.

Łoziński stwierdził, że jest ostatni moment, "w którym można zatrzymać dyktaturę".

"Każda dyktatura kończy się terrorem. Jeżeli komuœ się wydaje, że jego to nie dotyczy, to się bardzo grubo myli. To dotyczy wszystkich" - mówił.

"Nadchodzi czas, w którym wielu z nas będzie musiało podejmować bardzo trudne decyzje, ale musimy stanšć na poziomie zadania, musimy" - dodał.

"A do Jarosława Kaczyńskiego, którego mam nieprzyjemnoœć znać od ok. 40 lat, chciałem powiedzieć tak: Jareczku, tak jak pisał poeta: +spisane będš czyny i rozmowy+. Pamiętaj o jednym fakcie: nie jesteœ Janukowyczem i nie masz dokšd uciec, pamiętaj o tym" - powiedział Łoziński.

Wystšpienie lidera KOD było przerywane okrzykami: "demokracja"

Były opozycjonista z czasów PRL Władysław Frasyniuk mówił, że niedzielna manifestacja przed Sejmem nie jest "eventem". "Dziœ na nowo definiujemy patriotyzm. (...) będziemy rozliczać tych, którzy zdradzili i przestali być patriotami" - mówił.

"My obywatele reprezentujemy państwo prawa, to my tu jesteœmy zgodnie z obowišzujšcš konstytucjš, to my bronimy państwa prawa, my obywatele, my stoimy po stronie prawa" - twierdził Frasyniuk. Apelował do sędziów SN, by "stanęli twardo w obronie konstytucji".

Jak powiedział Frasyniuk, prezes PiS Jarosław Kaczyński to "dyktator i człowiek, który napluł na: swojego brata, Solidarnoœć, Lecha Wałęsa i polskie społeczeństwo".

"Dzisiaj trzeba przyjšć zobowišzanie, że po tej stronie powstaje duży obóz solidarnoœci obywatelskiej" - oœwiadczył Frasyniuk. "Bardzo proszę, żeby tu, na tej scenie pojawili się liderzy partii politycznych. Chcemy zobaczyć Ryszarda Petru, Grzegorza Schetynę, Władysława Kosiniaka-Kamysza, niech nam spojrzš w oczy i powiedzš: od tego momentu razem podejmujemy decyzje i razem komunikujemy się ze społeczeństwem" - mówił.

Podczas przemówienia Frasyniuka tłum skandował: "Precz z Kaczorem dyktatorem", "wolnoœć, równoœć, demokracja" oraz "tu jest Polska".

Przed Sejmem odbywa się demonstracja œrodowisk opozycyjnych, w tym m.in. PO, Nowoczesnej, KOD, Partii Razem przeciw planowanym przez PiS zmianom w sšdownictwie.

Demonstrujšcy, zgromadzeni przed Sejmem i wokół pomnika AK, majš flagi biało-czerwone i unijne. Wielu ma też emblematy KOD, Stronnictwa Demokratycznego i Nowoczesnej. Na transparentach widniejš m.in. hasła "Kaczyzm jak faszyzm niszczy Polskę", "Popieramy sędziów".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL