Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komisja Wenecka

Kukiz'15: Działania Nowoczesnej, to próba wywołania politycznej awantury

Posłanki Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus i Kamila Gasiuk-Pichowicz, podczas spotkania partii rzšdzšcej z Komisjš Weneckš
PAP/ Leszek Szymański
Klub Kukiz'15 negatywnie ocenia decyzję o zorganizowaniu spotkania delegacji KW tylko z posłami PiS; ale organizowanie przez Nowoczesnš dodatkowego spotkania, to próba wywołania politycznej awantury, co może się negatywnie odbić na wizerunku Polski - powiedział poseł Jakub Kulesza.

W poniedziałek po południu delegacja Komisji Weneckiej spotkała się z przedstawicielami klubu PiS: Stanisławem Piotrowiczem i Markiem Astem, a - następnie - z posłami opozycji. W nieplanowanym wczeœniej spotkaniu uczestniczyły posłanki Nowoczesnej: Kamila Gasiuk-Pihowicz oraz Joanna Scheuring-Wielgus, a także poseł PO Krzysztof Brejza.

Kulesza zaznaczył, że jego ugrupowanie "bardzo negatywnie" odbiera decyzję o zorganizowaniu spotkania przedstawicieli Komisji Weneckiej w parlamencie bez udziału opozycji. Jednak - jak dodał - działania Nowoczesnej mogš wywołać "politycznš awanturę", która może odbić się - jak mówił - "bardzo negatywnie na imieniu Polski za granicš".

"Uważamy, że to jest zły sygnał dla Komisji Weneckiej, dla instytucji europejskich na temat tego, co się dzieje w Polsce" - powiedział rzecznik Kukiz'15. "Obawiamy się, że te działania mogš służyć próbie wywołania ponownej dyskusji na forum Parlamentu Europejskiego, dyskusji na temat sytuacji wewnętrznej Polski" - dodał.

"Apelujemy do posłów Nowoczesnej i posłów PO, by nie zaogniać sytuacji, nie pokazywać naszego kraju w oczach nawet przedstawicieli Komisji Weneckiej w złym œwietle" - powiedział Kulesza. Zaznaczył, że Komisja Wenecka wydała już swojš opinię i pokazała Polsce postulaty, do których jednak PiS się nie zastosował.

Kulesza przekonywał, że Kukiz'15 "dobre imię Polski stawia ponad jakimkolwiek interesem partyjnym, ponad wszystkim partyjnymi sporami". "My zrobiliœmy wszystko, co w tej sprawie mogliœmy, tak by nie narażać Polski na złe opinie" - stwierdził. Jako przykład podał zgłoszony przez jego partię projekt zmiany konstytucji.

Delegacja KW składa wizytę w Polsce w poniedziałek i wtorek, w ramach prac nad projektem opinii na temat nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Opinia zostanie następnie przyjęta na plenarnym posiedzeniu Komisji w Wenecji 14 paŸdziernika. Jest to już trzecia opinia KW na temat polskiej ustawy wydana w cišgu siedmiu miesięcy. Wczeœniej zajęła się, oprócz TK, także ustawš o policji, która zmienia zasady inwigilacji, i zgłosiła szereg uwag.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL