Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komercyjne

Rośnie popyt na drogie apartamenty

materiały prasowe
W cišgu trzech kwartałów kupiono w Polsce prawie pół tysišca lokali z najwyższej półki.

Według szacunków REAS, w cišgu trzech kwartałów 2017 r. na pięciu rynkach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto i Poznań) deweloperzy sprzedali ponad 470 apartamentów. To więcej niż w całym zeszłym roku. Firma badawcza przyjęła, że za lokale z takiej półki trzeba zapłacić co najmniej stawkę 17 tys. zł za mkw.

Według REAS najdroższe mieszkania stanowię niewielki odsetek oferty deweloperów, ale ta nisza ma potencjał wzrostu. Deweloperzy chętnie wprowadzajš do oferty droższe lokale, jest to jeden z czynników – poza rosnšcymi kosztami realizacji - odpowiadajšcy za obserwowany w ostatnim czasie wzrost œrednich cen mieszkań na rynku pierwotnym.

Największy wybór apartamentów jest w stolicy – na koniec wrzeœnia było to 2/3 podaży na wspomnianych pięciu rynkach. W Warszawie też najlepiej widać podział na apartamenty (upper middle w terminologii REAS) i apartamenty luksusowe (high end) – przy czym głównym kryterium nie jest cena, tylko lokalizacja i jakoœć lokalu i budynku.

Polski rynek apartamentów ma własnš specyfikę.

- W porównaniu z Europš Zachodniš, Moskwš czy przede wszystkim Stanami Zjednoczonymi, budowane przez polskich deweloperów apartamenty luksusowe sš wcišż niezbyt drogie, co wynika z ceny metra kwadratowego jak i - choć trudno w to uwierzyć przeciętnemu nabywcy – niewielkiemu metrażowi oscylujšcemu w granicach 80–150 mkw. Na œwiecie o prawdziwym wymiarze luksusu decyduje „przestrzeń" za jakš nabywca jest gotowy zapłacić – komentuje Paweł Sztejter, wiceprezes REAS.

Firma szacuje, że wartoœć sprzedaży apartamentów w cišgu trzech pierwszych kwartałów wyniosła 222 mln zł. Stawki lokali high-end w Warszawie to œrednio 31 tys. zł za mkw. Blisko 1/3 klienci wydali na apartamenty w wieżowcu Złota 44 (BBI Development i Amstar). Jeœli chodzi o segment upper middle, największe powodzenie miał projekt Mennica Residence (Mennica Polska).

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL