Coraz mniej pustych biur

Rośnie popyt na powierzchnie biurowe. Na rynek trafiają kolejne obiekty.

Aktualizacja: 27.10.2017 17:16 Publikacja: 27.10.2017 17:06

Proximo

Proximo

Foto: materiały prasowe

O stołecznym rynku biurowym mówią eksperci Knight Frank:

Paweł Lothammer, dyrektor działu reprezentacji właściciela:

Na stołecznym rynku nadal obserwujemy znaczne ożywienie najemców. Od stycznia do końca września 2017 roku wynajęto niemal 600 tys. mkw. powierzchni. To tylko o kilkanaście procent mniej niż średnia roczna z poprzednich lat. Strefy centralne, Służewiec oraz Aleje Jerozolimskie nadal cieszą się największym zainteresowaniem najemców.

W konsekwencji po kilku latach zdecydowanego wzrostu współczynnika pustostanów możemy zauważyć wyraźne odwrócenie trendu. Już od początku roku w stolicy jest widoczny spadek tego współczynnika, a tylko w ciągu minionego kwartału wskaźnik obniżył się o 1 pp. Dziś w Warszawie jest szacowany na 12,9 proc, a najwięcej dostępnej jest w centrum miasta i na Służewcu.

Elżbieta Czerpak, dyrektor działu badania rynku:

- Od początku roku w Warszawie oddano do użytku piętnaście nowych inwestycji biurowych oferujących łącznie ponad 200 tys. mkw. powierzchni. Według planów deweloperów kolejne 100 tys. mkw. trafi na rynek jeszcze w tym roku. Jeśli terminy zostaną dotrzymane, nowa podaż na koniec 2017 roku będzie porównywalna do średniej rocznej podaży z ostatnich lat. Choć jest to zdecydowanie niższy wynik niż ten odnotowany w poprzednim rekordowym roku, aktywność deweloperów na stołecznym rynku nie słabnie.

Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy rozpoczęto budowy pięciu obiektów o łącznej powierzchni 140 tys. mkw. W rezultacie na koniec września 2017 roku w budowie było ponad 820 tys. mkw. powierzchni biurowej. Takiego wyniku nie odnotowano jeszcze nigdy na warszawskim rynku biurowym. Należy jednocześnie zwrócić uwagę na znaczący udział wielkoskalowych projektów, co przekłada się na wydłużony okres realizacji tych inwestycji. W konsekwencji zdecydowana większość realizowanej powierzchni zostanie oddana do użytku dopiero w 2019 i 2020 roku.

W konsekwencji biorąc pod uwagę harmonogramy deweloperów realizujących nowe inwestycje, ale także ożywiony popyt i rosnącą chłonność rynku, w nadchodzących kwartałach spodziewany jest dalszy spadek współczynnika pustostanów."

Marcin Purgal, dyrektor w dziale rynków kapitałowych:

Optymizm na stołecznym rynku biurowym znalazł swoje odzwierciedlenie również w sektorze inwestycyjnym. W pierwszych trzech kwartałach 2017 roku w ramach transakcji nabycia biurowców w Warszawie zainwestowano prawie 390 mln euro. Jednocześnie stanowiły one ponad połowę wolumenu transakcji w sektorze biurowym w Polsce. Najważniejsze transakcje przeprowadzone na warszawskim rynku inwestycyjnym w okresie od stycznia do września 2017 to przejęcie warszawskiego Proximo I przez REICO (Ceska Sporitelna) oraz Warsaw Spire B przez CA Immo czy nabycie portfela nieruchomości biurowych BPH przez fundusz Octava.

Ponadto jest kilka transakcji w toku, które powinny się finalizować niebawem. Potwierdza to niesłabnące zainteresowanie inwestorów rynkiem warszawskim. Najlepsze aktywa biurowe typu „prime" w centrum Warszawy wyceniane są przy stopie kapitalizacji na poziomie 5,25- 5,50 proc., a w przypadku biurowców usytuowanych poza centrum miasta stopy kapitalizacji to ok. 7 -7,50 proc.

O stołecznym rynku biurowym mówią eksperci Knight Frank:

Paweł Lothammer, dyrektor działu reprezentacji właściciela:

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu