Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komercyjne

Właścicielskie roszady w branży deweloperskiej

Wola Center w Warszawie to jedna z inwestycji komercyjnych LC Corp
materiały prasowe
LC Corp to kolejna firma, która przejdzie pod kontrolę nowych inwestorów.

Szykuje się kolejna duża transakcja przejęcia w branży deweloperskiej. Miliarder Leszek Czarnecki wystawił na sprzedaż cały kontrolowany pakiet (ponad 51 proc.) notowanej na giełdzie spółki LC Corp. Zgodnie z komunikatem papiery majš zmienić właœciciela po kursie nie niższym niż 2,05 zł. Daje to wycenę pakietu na poziomie przynajmniej 470 mln zł.

Dobre oceny analityków

Informacja wywołała znaczny wzrost kursu akcji LC Corp, chociaż nie było nic wiadomo o kupujšcym. Nie jest jednak tajemnicš, że główny akcjonariusz jest postrzegany przez rynek w kategorii ryzyka m.in. pod kštem potencjalnego zaangażowania LC Corp we wspieranie finansowe innych, słabiej radzšcych sobie firm z portfela Czarneckiego.

Zresztš już niemal dwa lata temu zarzšd LC Corp zapowiedział przeglšd opcji strategicznych dla spółki – jednš z nich miały być zmiany właœcicielskie.

– Rynek dobrze przyjšł zapowiedŸ potencjalnego wyjœcia Leszka Czarneckiego z akcjonariatu. O tym, kto zajmie jego miejsce, można na ten moment jedynie spekulować. Może to być inwestor strategiczny, ale równie dobrze inwestorzy finansowi. Chociażby Robyg ma rozproszony akcjonariat i nie przeszkadza mu to być w czołówce branży – komentuje Cezary Bernatek, analityk Haitong Banku. – Jeœli chodzi o działalnoœć czysto operacyjnš, w naszej ocenie kondycja LC Corp jest dobra, rynek mieszkaniowy jest nadal mocny i spółka radzi sobie na nim bardzo przyzwoicie. Co prawda nie oczekujemy, aby LC Corp zaoferował wzrost sprzedaży mieszkań czy stopy dywidend takie jak czołowi gracze w branży, ale jego obecne dyskonto w stosunku do podmiotów porównywalnych, bioršc pod uwagę wskaŸniki wyceny, jest w naszej ocenie zbyt głębokie..

Haitong Bank rekomenduje kupowanie akcji LC Corp z cenš docelowš 2,4 zł.

Pozytywne nastawienie do spółki ma także DM Vestor. Analitycy podtrzymujš rekomendację „kupuj" z cenš docelowš 2,6 zł.

LC Corp działa w segmencie mieszkaniowym i komercyjnym. W gronie notowanych deweloperów mieszkaniowych po I połowie 2017 r. zajmuje pištš lokatę. Spółka sprzedała 952 lokale, o 7 proc. więcej niż rok wczeœniej. Większoœć konkurentów chwaliła się w tym okresie dwucyfrowymi zwyżkami.

W wielu rękach

Z komunikatu giełdowego wynika, że Leszek Czarnecki ma sprzedać akcje w transakcjach pakietowych za poœrednictwem konsorcjum domów maklerskich. Papiery zostanš zaoferowane w ramach budowy księgi popytu.

Na warszawskiej giełdzie działajš deweloperzy z rozproszonym akcjonariatem. W 2015 r. z inwestycji w Robygu wycofał się fundusz LBPOL. Spółka co prawda usiłowała znaleŸć nowego inwestora strategicznego, jednak ostatecznie w akcjonariacie jest siedem funduszy z pakietami ponad 5 proc. W papiery dewelopera zainwestowali także menedżerowie Robygu. Największym udziałowcem jest przewodniczšcy rady nadzorczej spółki Oscar Kazanelson – kontroluje 10,2 proc. walorów.

Robyg jest bardzo dobrze postrzegany przez rynek, publikuje prognozy i regularnie wypłaca dywidendę. W I połowie 2017 r. firma sprzedała 1,69 tys. mieszkań, o 23 proc. więcej niż rok wczeœniej. Cel na cały rok to znalezienie nabywców na 3,3 tys. lokali.

Strategicznego inwestora nie ma także Polnord, niegdyœ spółka z portfela Ryszarda Krauzego. Pod koniec 2015 r. Prokom Investment sprzedał częœć akcji dewelopera funduszom (teraz cztery instytucje majš ponad 5 proc. akcji), a częœć przejęły PKO BP i Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach egzekucji zabezpieczenia kredytów.

Kłopot z postrzeganiem spółki przez pryzmat głównych akcjonariuszy miał także Ronson. Global City Holdings i Luzon Group długo nosiły się z zamiarem sprzedaży akcji. Ostatecznie to sama firma kupiła – płacšc jednym z projektów deweloperskich – papiery od Global City Holdings w celu umorzenia. Luzon Group zdecydował się pozostać inwestorem dominujšcym.

Najbardziej spektakularnš transakcjš w ostatnim czasie było przejęcie Echo Investment z ršk miliardera Michała Sołowowa. W 2015 r. papiery za ponad 1 mld zł kupiły Griffin Real Estate oraz wielkie amerykańskie fundusze PIMCO i Oaktree.

Szybki wzrost

Deweloperzy nie tylko zmieniajš właœcicieli, ale także sami kupujš, by zwiększyć skalę działania na rozgrzanym rynku.

Archicom kilka miesięcy temu przejšł od mBanku deweloperskš spółkę mLokum. Dzięki temu giełdowa firma, która jest silnym graczem we Wrocławiu i rozpoczęła ekspansję w Krakowie, otworzyła drzwi do kilku kolejnych dużych rynków.

Z kolei warszawski potentat Dom Development przejšł Euro Styl, zdobywajšc w ten sposób 10 proc. rynku trójmiejskiego.

Także Robyg nie wyklucza ekspansji przez przejęcie. Działajšca w Warszawie i Gdańsku firma ostrzy sobie zęby na Wrocław lub Kraków.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL