Komu biznes hotelowy idzie dobrze?

W ostatnich pięciu latach co roku oddawano do użytku średnio 100 nowych hoteli. Czy teraz też tak będzie?

Aktualizacja: 25.08.2016 19:01 Publikacja: 25.08.2016 18:52

Jakub Kleban, dyrektor w Dziale Wycen w Polsce w firmie JLL

Jakub Kleban, dyrektor w Dziale Wycen w Polsce w firmie JLL

Foto: materiały prasowe

Komentuje Jakub Kleban, dyrektor w Dziale Wycen w Polsce w firmie JLL:

- Wskaźnik RevPAR, czyli przychód na dostępny pokój hotelowy wzrósł w ubiegłym roku w Polsce o około 10 proc. (wg danych STR), a na niektórych rynkach takich jak Łódź czy Trójmiasto nawet przekroczył ten poziom. W większości dużych miast wzrósł popyt zarówno ze strony gości krajowych, jak i zagranicznych. Dobra passa branży hotelarskiej trwa nadal, a wzrost RevPAR za pierwsze siedem miesięcy 2016 wyniósł blisko 14 proc. rok do roku, dzięki wysokiemu obłożeniu oraz wyraźnie rosnącej średniej cenie.

Wpływ na szybki rozwój sektora hotelowego ma też dobra kondycja polskiej gospodarki ponieważ zdecydowana część popytu na usługi hotelowe generowana jest przez gości krajowych głównie z segmentu biznesowego i korporacyjnego. Dlatego dobre wyniki hoteli zawdzięczamy m.in. dalszemu rozwojowi sektora nowoczesnych usług dla biznesu, szczególnie w takich miastach jak Trójmiasto, Wrocław czy Kraków, gdzie obok Warszawy powstaje najwięcej hoteli.

Jednocześnie obserwujemy wzrost liczby turystów zagranicznych głównie za sprawą dużych wydarzeń takich jak Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej, Szczyt NATO, Światowe Dni Młodzieży, czy też szeregu imprez związanych z pełnieniem przez Wrocław roli Europejskiej Stolicy Kultury 2016, które to promują Polskę za granicą jako atrakcyjny i bezpieczny kierunek podróży.

W rezultacie, możemy mówić o boomie inwestycyjnym, szczególnie na głównych rynkach, takich jak np. Trójmiasto, gdzie w ciągu najbliższych 2-3 lat zapowiadane inwestycje hotelowe podniosą podaż o około 30 - 40 proc.. W tym roku zostały oddane do użytkowania Focus Hotel Premium (122 pokoje) i Sadova (164 pokoje) w Gdańsku, hotel Sopot (124) i Molo (70) w Sopocie, a ostatnio otwarto hotel Ibis Gdańsk Stare Miasto. Kolejne są w trakcie realizacji - między innymi Hampton by Hilton, IBB Blu, Puro II na Starym Mieście, których otwarcia zaplanowano w latach 2017-2018. Dodatkowo, lokalni inwestorzy tacy jak Dekpol SA, ZM Nowa oraz Immobel/Multibud wraz z UBM planują zabudowę Wyspy Spichrzów budynkami hotelowymi i condo hotelami na około 500 pokojów.

Innym rynkiem, na który z zainteresowaniem patrzą inwestorzy jest Wrocław, gdzie miało ostatnio miejsce otwarcie DoubleTree by Hilton (189 pokojów) czy wcześniej Ibis Wrocław Centrum (112 pokojów po generalnym remoncie). Jeszcze w tym roku zostanie oddana do użytkowania druga część kompleksu pod marką Novotel (180 pokojów). Kolejne projekty hotelowe w stolicy dolnego śląska obejmują hotel AC Hotel (Marriott), Hampton by Hilton oraz inwestycję rodziny Likusów (Liwa Holding).

Ten sam inwestor (Liwa Holidng) prowadzi obecnie przebudowę budynku 'Prudential' w Warszawie, w którym ma być zlokalizowany luksusowy hotel (100 pokojów). W stolicy również oczekujemy dużego wzrostu podaży w najbliższych 2-3 latach głównie w segmentach tzw. upscale i luxury, ale również w midscale. Inny luksusowy obiekt Hotel Europejski (103 pokoje) zostanie otwarty w 2017 pod marką Raffles. Wcześniej ukończony ma być hotel Renaissance Warsaw Airport (225 pokojów) - inwestycja Chopin Airport Development. Z kolei na Woli przy ulicy Żelaznej UBM zrealizuje hotel Holiday Inn Warsaw (254 pokoje), a na Mokotowie powstanie Four Points by Sheraton (190 pokojów), oba w ciągu 2 lat.

Inne inwestycje to Moxy by Marriott w centrum Praskim Koneser, Motel One na Tamce czy PURO w centrum. Ostatnio jak grzyby po deszczu pojawiają się informacje prasowe o kolejnych inwestycjach np. przy Al. Jerozolimskich 57 oraz przy ulicy Żelaznej, gdzie mają powstać hotele 4-gwiazdkowe.

Potencjał wzrostu sektora MICE w miastach takich jak Katowice i Poznań przyciąga operatorów, którzy już podpisali umowy z deweloperami (Moxy by Marriott w Katowicach lub Park Inn by Radisson w Poznaniu). Rynki takie jak Kraków czy Łódź wydają się relatywnie nasycone pokojami hotelowymi, ale i tam realizowane są nowe projekty (np. Mercure Kraków Centrum - Orbis/AccorHotels lub Hampton by Hilton w Łodzi Bacoli Properties). W przypadku Krakowa motorem napędowym jest zarówno turystyka krajowa, jak i zagraniczna z jednoczesnym silnym wsparciem ze strony segmentu biznesowego i MICE.

Podsumowując: mamy obecnie do czynienia z bardzo dużą aktywnością deweloperów oraz inwestorów hotelowych. Wśród nich są zarówno lokalni gracze np. PHN, Chopin Airport Development, Zdrojowa Invest, jak i międzynarodowi tacy jak AccorHotels/Orbis, Griffin Real Estate, UBM czy Union Investment. Pośrednio, bo poprzez zakup Louver Hotels Group (m.in. właściciel hoteli Campanile i Golden Tulip w Polsce) przez Shanghai Jin Jiang International Hotels Development zawitał do nas kapitał z Azji. Oczekujemy dalszego wzrostu zainteresowania naszym rynkiem hotelowym inwestorów z tego kierunku.

W przypadku sieci hotelowych dynamiczny rozwój obserwowany w ostatnim czasie odbywa się jednak głównie poprzez franczyzę lub umowy o zarządzanie, a nie poprzez bezpośrednie inwestycje w nieruchomości. Do najbardziej aktywnych operatorów na rynku otwierających kolejne hotele pod swoimi markami należą obecnie AccorHotels / Orbis (głównie rozwój marek ibis Styles / Budget, Mercure) Hilton Worldwide (Hampton by Hilton, Hilton Garden Inn, DoubleTree by Hilton), Marriott International (Moxy, AC Hotels, Courtyard), Best Western (BW Premier), IHG (Holiday Inn, Indigo), LHG (Campanile, Golden Tulip), Carlson Rezidor (Raddison, Park Inn) czy B&B Hotels. Również lokalni operatorzy tacy jak Hotele Focus, Satoria Group, Hotele De Silva czy PURO (norweski kapitał) są aktywni na rynku i rozbudowują swoje sieci o kolejne lokalizacje.

Oprócz obecnych już na rynku sieci pojawiają się nowi operatorzy, którzy planują otwarcie pierwszych hoteli w najbliższym czasie, Są wśród nich Motel One (hotel w Warszawie 189 pokojów, otwarcie w 2017) czy Raffles (przejęty przez AccorHotels - wspomniany wcześniej Hotel Europejski 103 pokoje, otwarcie w 2017), a kolejni tacy jak Steigenberger Hotel Group, Kempinski Hotels czy Hyatt International wykazują duże zainteresowanie naszym rynkiem.

Wzrost atrakcyjności polskiego rynku hotelowego i dobre perspektywy dalszego jego rozwoju powodują zwiększenie zainteresowania ze strony inwestorów zagranicznych. Świadczą o tym transakcje, takie jak zakup hotelu Sheraton Warsaw przez JV Benson Elliot Capital Management LLP, Walton Street Capital i Algonquin czy 'forward purchase' projektu hotelowego Holiday Inn Warsaw City Centre (otwarcie zaplanowane na rok 2018) przez Union Investment, który to fundusz nabył również Radisson Blu Wrocław oraz hotel Hampton by Hilton Warsaw City Centre w ubiegłym roku od S+B Gruppe.

Również lokalni inwestorzy widzą potencjał w branży hotelarskiej, co pokazują transakcje hotelami Orbisu pod marką Mercure w Mragowie, Lublinie i Zamościu. Pierwszy został kupiony przez spółkę Deporium za około 20 milionów złotych, a dwa pozostałe przez spółkę DWP za 21,5 miliona złotych. Obecnie negocjowane są umowy sprzedaży kilku hoteli, więc spodziewamy się wzrostu wolumenu transakcji w kolejnych miesiącach.

- więcej w piątkowym wydaniu "Nieruchomości"

Komentuje Jakub Kleban, dyrektor w Dziale Wycen w Polsce w firmie JLL:

- Wskaźnik RevPAR, czyli przychód na dostępny pokój hotelowy wzrósł w ubiegłym roku w Polsce o około 10 proc. (wg danych STR), a na niektórych rynkach takich jak Łódź czy Trójmiasto nawet przekroczył ten poziom. W większości dużych miast wzrósł popyt zarówno ze strony gości krajowych, jak i zagranicznych. Dobra passa branży hotelarskiej trwa nadal, a wzrost RevPAR za pierwsze siedem miesięcy 2016 wyniósł blisko 14 proc. rok do roku, dzięki wysokiemu obłożeniu oraz wyraźnie rosnącej średniej cenie.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu