Najlepsi pracownicy w najlepszych biurach

Atutem Warszawy są atrakcyjne czynsze za biura - o 64 proc. niższe niż w Paryżu i 44 proc. niższe niż we Frankfurcie.

Aktualizacja: 18.06.2017 12:54 Publikacja: 18.06.2017 12:43

Najlepsi pracownicy w najlepszych biurach

Foto: materiały prasowe

- W Warszawie dynamicznie przybywa powierzchni coworkingowych. W rywalizacji o najlepszych pracowników atrakcyjne biuro staje się kartą przetargową, zwłaszcza w stolicy, gdzie mamy rekordowo niskie bezrobocie - mówią eksperci firmy doradczej Savills. - Pamiętajmy, że Warszawa walczy też o przyciągnięcie firm rozważających relokacje w wyniku Brexitu.

Nowe miejsca pracy

Firma doradcza Savills podsumowała trendy na rynku najmu powierzchni biurowych w Warszawie. - Najważniejszym trendem jest powstanie nowej grupy najemców - operatorów przestrzeni coworkingowych, którzy generują coraz większy popyt - zwracają uwagę autorzy raportu. - Brexit może przynieść Warszawie 4 tys. nowych miejsc pracy, a spadająca stopa bezrobocia powoduje, że w walce o najlepszych pracowników coraz większe znaczenie mają oferowane powierzchnie biurowe.

Jak mówią eksperci firmy Savills, "Warszawa wyrasta na centrum społeczności startupów". - Brak ich jednoznacznej definicji utrudnia oszacowanie skali tego zjawiska. Przyjmuje się jednak, że w Polsce działa obecnie ok 2,7 tys. startupów. W samej stolicy pracuje w nich ok. 6 proc. wszystkich osób aktywnych zawodowo, co przekłada się na generowanie przez nich aż 11 proc. całkowitego PKB miasta. Prognozuje się, że w najbliższych latach sektor ten będzie się rozwijał w średniorocznym tempie wynoszącym 4,1 proc. - podaje Savills.

Eksperci podkreślają, że wśród inicjatyw wspierających młodą przedsiębiorczość i rozwój kultury startupowej do najważniejszych należą zapowiedzi powstawania licznych przestrzeni coworkingowych. - Nowa grupa najemców będzie miała w tym roku znaczący udział w generowaniu popytu na powierzchnie biurowe. Obecni na warszawskim rynku operatorzy to m.in. Business Link, the Brain Embassy, The Heart, Mindspace czy TechHub - wskazują eksperci firmy Savills. - Partnerami dostawców powierzchni coworkingowych coraz częściej zostają najwięksi deweloperzy, tacy jak Ghelamco Poland czy Skanska Property Poland, którzy wpisują idee wspierania innowacyjności i przedsiębiorczości do swoich strategii rozwoju. Kolejni operatorzy rozważają wejście do Polski a ci, którzy już działają rozbudowują swoje oddziały, jak uczynił to chociażby Google Campus ze swoją pierwszą lokalizacją w tej części Europy znajdującą się w Centrum Praskim Koneser.

Rządzi pracownik

- W Warszawie odnotowuje się rekordowo niskie bezrobocie, które w przyszłym roku ma spaść z 2 do 1,5 proc. Tym samym biuro staje się ważnym czynnikiem, który może przyciągnąć i utrzymać najlepszych pracowników - czytamy w raporcie. - W konsekwencji koszt wynajęcia powierzchni biurowej zaczyna być jednym z kryteriów wyboru, ale niekoniecznie kluczowym. Rywalizacja o największe talenty jest najsilniejsza wśród firm z sektora IT i FinTech, co sprawia, że to właśnie najemcy z tych branż będą w najbliższym czasie przywiązywać największą wagę do lokalizacji biurowej. Na znaczeniu zyskują również rozwiązania z zakresu przyjaznego biura, które dzięki odpowiedniej aranżacji poprawiają komfort i efektywność pracowników - przekonują eksperci.

Z raportu wynika też, że najaktywniejszą grupę najemców na rynku nieruchomości biurowych w Warszawie stanowiła branża usług finansowych. - W 2016 roku odpowiadała za 40 proc. popytu, biorąc pod uwagę największe transakcje obejmujące co najmniej 2 tys. m kw. Aktywność sektora bankowo-ubezpieczeniowego utrzyma się na wysokim poziomie, za czym przemawia prognozowany dla niego wzrost zatrudnienia na poziomie 3,1 proc. w 2017 r. i 2,1 proc. w 2018 r. Dodatkowej powierzchni mogą potrzebować te banki, które mają w Polsce swoje zaplecze administracyjne i IT.

Warszawa a Brexit

- Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej powoduje, że międzynarodowe korporacje rozważają przeniesienie z Londynu na kontynent części swoich operacji biznesowych. Warszawa znajduje się wśród miast, które brane są pod uwagę jako potencjalna nowa lokalizacja dla relokujących się firm - przypominają eksperci firmy doradczej Savills. - W stolicy już wkrótce może powstać 4 tys. nowych miejsc pracy. Polska przyciąga zagranicznych inwestorów m.in. dużą dostępnością nowoczesnej powierzchni biurowej, wysokimi kwalifikacjami pracowników i korzystnymi przepisami podatkowymi. Największym atutem Warszawy są atrakcyjne stawki najmu, o 64 proc. niższe niż w Paryżu i 44 proc. niższe niż we Frankfurcie. Warszawa może też liczyć na napływ doświadczonych pracowników, którzy będą chcieli przenieść się z Londynu do innych miast europejskich.

Całkowite zasoby powierzchni biurowej w Warszawie na koniec pierwszego kwartału 2017 r. wyniosły ponad 5,1 mln mkw. - Do końca roku przybędzie 236 tys. mkw. biur, z czego najwięcej w strefie Mokotowa. Stopa pustostanów w Centralnym Obszarze Biznesu Warszawy to ok. 14,8 proc., co jest najwyższym wynikiem spośród centralnych obszarów biznesowych (COB) wszystkich stolic na najważniejszych rynkach biurowych w Europie - podaje Savills. - Najmniej wolnej powierzchni biurowej (2,9 proc.) odnotowano w strefie północnej, a najwięcej w rejonie ulicy Żwirki i Wigury (26,4 proc.).

Czynsze za powierzchnie biurowe w Warszawie wahają się od 13,5 euro za mkw. miesięcznie na Służewcu do 23 euro w Centralnym Obszarze Biznesu.

- W Warszawie nastała moda na coworking. Wspieranie innowacyjności i przedsiębiorczości, a także dostosowywanie biur do wymagań nowego pokolenia pracowników to najsilniejsze trendy na rynku nieruchomości biurowych w stolicy - komentuje Jarosław Pilch, dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy w firmie doradczej Savills. - Duża dostępność nowoczesnej powierzchni biurowej, w połączeniu z konkurencyjnymi w stosunku do Europy Zachodniej stawkami czynszowymi to również szansa dla Warszawy w kontekście Brexitu - dodaje.

- W Warszawie dynamicznie przybywa powierzchni coworkingowych. W rywalizacji o najlepszych pracowników atrakcyjne biuro staje się kartą przetargową, zwłaszcza w stolicy, gdzie mamy rekordowo niskie bezrobocie - mówią eksperci firmy doradczej Savills. - Pamiętajmy, że Warszawa walczy też o przyciągnięcie firm rozważających relokacje w wyniku Brexitu.

Nowe miejsca pracy

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu