Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komercyjne

Wyspa nie miała szczęścia do inwestorów

Zbigniew Nowak, pomorski przedsiębiorca.
materiały prasowe
Mam duże poczucie obowišzku wobec Gdańska i jako jego mieszkaniec od urodzenia patrzyłem na Wyspę Spichrzów z bólem serca - mówi Zbigniew Nowak, pomorski przedsiębiorca.

Rz: Miał pan być muzykiem, a zajmuje się pan kruszywami, grami na smartfony, stworzył pan zakłady mięsne, a od niedawna zajmuje się pan również budownictwem. Coœ pominęłam?

Zbigniew Nowak, pomorski przedsiębiorca: Grupa Nowak to obecnie kilkanaœcie spółek, które działajš w wymienionych obszarach.

Często różni oferenci zwracajš się do mnie z pomysłami i jeżeli te pomysły uznaję za interesujšce, to chętnie się w nie angażuję.

Obecnie, poza Deo Plazš, która dla mnie jest wyjštkowo ważna, intensywnie rozwijam spółkę inwestycyjnš Tekton Capital, w której zarzšdzie sš doœwiadczeni w Polsce finansiœci. To szalenie ekscytujšcy projekt, w który mocno wierzę.

Który biznes jest najbardziej dochodowy? Który rozwinšł się lepiej, niż pan zakładał?

W ramach Grupy Nowak działa kilkanaœcie spółek, których kooperacja można powiedzieć, że dopiero daje efekty. Trudno to analizować przez pryzmat działalnoœci jednej z nich.

Dlaczego zdecydował się pan inwestować w nieruchomoœci? Miał pan wczeœniej jakieœ doœwiadczenia w tej branży?

Mam duże poczucie obowišzku wobec Gdańska i jako jego mieszkaniec od urodzenia patrzyłem na Wyspę Spichrzów z bólem serca. Kolejni potencjalni inwestorzy nie poradzili sobie z tym tematem, bo nie czuli tego miejsca. Ja je znam, znam jego wartoœć, a do inwestycji w tym miejscu Gdańska przygotowywałem się szeœć lat. Stwierdziłem, że nie ma co czekać, bo szansa na rewitalizację Wyspy Spichrzów jest właœnie teraz.

Wiem, że Deo Plaza tchnie nowe życie w tę częœć Gdańska i przyczyni się do rozwoju kolejnych inwestycji w okolicy, a jednoczeœnie podniesie prestiż miasta. To dla mnie wystarczajšce powody do poprowadzenia tego projektu.

Skšd pomysł, aby wzišć się do Wyspy Spichrzów? Droga była ta działka?

Każdy, kto zna Gdańsk, wie, że północny cypel Wyspy Spichrzów to prawdziwa perła w koronie tego miasta: działka, która nie ma swojego odpowiednika, i nie sšdzę, żeby jakakolwiek inwestycja mogła się z niš równać. Mamy najdłuższš linię nabrzeża Motławy z widokiem na Główne Miasto i zabytkowy Żuraw, więc mieszkańcy będš mieli zapierajšcy dech w piersiach każdego poranka.

Każdy, kto chociaż raz spacerował Długim Pobrzeżem, wie, o czym mówię, bo przez lata wszyscy się zastanawiali, jak to możliwe, że na Wyspie Spichrzów przez ponad 70 lat nic się nie działo. Ja również obserwowałem ten teren od lat i wiem, że wielu inwestorów przymierzało się do zabudowy, jednak Wyspa po prostu nie miała szczęœcia. Teraz już wiemy, że w przyszłym roku powitamy pierwszych goœci i w hotelu, i w apartamentach. Budowa postępuje, mamy ponad 85 proc. komercjalizacji za sobš, więc już teraz widać, że to była trafiona decyzja.

Cieszy fakt, że nabywcy nieruchomoœci, z którymi nierzadko osobiœcie się spotykam, patrzš na Deo Plazę podobnie do mnie. To inwestycja, która pozwoli zabezpieczyć majštek ich rodzin na kolejne pokolenia czy to poprzez dochody z najmu, czy poprzez samš wartoœć nieruchomoœci, więc jeżeli mnie pani pyta o powody decyzji, to myœlę, że przesłanek było aż nadto i działka była warta swojej ceny.

Jaki ma pan plan na to miejsce? Podobno ma tu być największe na Pomorzu centrum konferencyjne?

Od samego poczštku podchodzę do Deo Plazy inaczej niż wielu deweloperów, którzy budujš, sprzedajš i zapominajš o inwestycji. Ja klientom daję rozwišzania, które wesprš ich plany na nieruchomoœć.

W kompleksie znajdzie się hotel, spa z basenami, gabinety odnowy i pielęgnacji urody, a także centrum bankietowo-konferencyjne na nawet tysišc uczestników. Dla operatora Hotelu Deo i właœcicieli apartamentów będzie to dodatkowy bodziec do generowania przychodów. Hotel będzie również zapewniał pełne wsparcie serwisowe dla właœcicieli i najemców apartamentów.

Nikt nie robił trudnoœci? Inwestorzy zwykle skarżš się na urzędników, na sšsiadów, na procedury i wymogi formalne, które wydłużajš i podrażajš proces inwestycyjny.

Wręcz odwrotnie. Zaniedbana przestrzeń – w tak reprezentacyjnej częœci jednego z najchętniej odwiedzanego przez turystów miasta – była solš w oku włodarzy i nie napotkaliœmy wielu utrudnień czy to proceduralnych, czy społecznych.

Zabudowa zrewitalizuje bardzo ważnš częœć miasta. Przypomnijmy, że Wyspa Spichrzów przez setki lat stanowiła gospodarcze centrum miasta, w którym odbywał się przeładunek wielu towarów, ich magazynowanie i handel. Zatrzymała to dopiero tragedia 1945 roku, kiedy to zniszczono historycznš zabudowę Gdańska.

Ile pieniędzy w sumie włoży pan w Wyspę Spichrzów? Skšd ma pan kapitał?

Inwestycja pochłonie w sumie około 220 mln zł. Częœć œrodków pochodzi z kredytu bankowego, częœć to własny kapitał. Przy poziomie komercjalizacji, jaki udało nam się zapewnić już na etapie budowy, wiemy, że finansowanie inwestycji przebiegnie bardzo sprawnie.

Kiedy zakończy pan inwestycję?

Deo Plaza zostanie oddana w dwóch etapach. Pierwszy, czyli częœć hotelowa, będzie gotowy latem 2018 roku. Apartamenty oddamy pod koniec 2018 roku.

Gdzie pan planuje wakacje w tym roku?

Z żonš uwielbiamy spędzać wakacje na morzu. Myœlę, że i w tym roku nie będzie inaczej.

CV

Zbigniew Nowak – pomorski przedsiębiorca, inwestor kompleksu na Wyspie Spichrzów w Gdańsku. Od 1991 r. właœciciel Zakładów Mięsnych Nowak w Pruszczu Gdańskim i w Jankowie oraz spółek w branży przerobu kruszywa, IT, inwestycyjnych i rolnych. Odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL