Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Michał Szułdrzyński: Pozycja Polski w UE się chwieje

Fotorzepa, Waldemar Kompała
W chwili, gdy w Sejmie rozpoczynajš się prace nad budzšcymi niezwykłe emocje zmianami w sšdownictwie, najważniejsi urzędnicy i dyplomaci w Brukseli robiš przymiarki do przyszłego budżetu Unii Europejskiej.

I choć pozornie tych spraw nic ze sobš nie łšczy, może się niebawem okazać, że procedura praworzšdnoœci, o którš Warszawa i Bruksela toczš spór, może zostać œciœle połšczona z wypłatš œrodków z przyszłej perspektywy budżetowej.

To, o czym wczeœniej szeptano w kuluarach unijnych instytucji, staje się powoli oficjalnš doktrynš europejskiej biurokracji. Ba, powstał nawet pomysł, jak tę zasadę wprowadzić w życie bez łamania unijnych traktatów, a œciœlej – bez jednomyœlnego nakładania sankcji na dany kraj na posiedzeniu Rady Europejskiej.

To zły prognostyk dla Polski. Napięcia w relacjach Bruksela–Warszawa – i tak już duże – wzrosnš jeszcze bardziej. Byłaby to doskonała wiadomoœć dla wszystkich prawdziwych przeciwników Unii w Polsce. Dostaliby do ręki poważny argument. Powiedzieliby: może warto było się upokarzać przed Uniš, gdy dawała nam pienišdze, ale gdy przestała – pora na polexit.

Warto mieć to w tyle głowy. Naw...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL