Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komentarze

Chrabota: Frasyniuk i bezradna opozycja

Władysław Frasyniuk
Fotorzepa, Bartek Sadowski
Nie mam wštpliwoœci, że sprawę zatrzymania Władysława Frasyniuka sprokurowano w celu medialnego przykrycia ewidentnej wpadki, jakš było wypuszczenie przez sšd zatrzymanych w zwišzku z prywatyzacjš Ciechu.

Władza nie spodziewała się po prostu takiej decyzji sšdu i w celu uniknięcia dyskusji o porażce zajęła opinię publicznš czymœ bardziej widowiskowym.

Jeœli taka była jej intencja, to sukces jest całkowity, a ręce same składajš się do oklasków. Media od rana huczały wyłšcznie o Frasyniuku, jakby nie było innego tematu. Tyle w kwestii skutecznej – jak zwykle – socjotechniki władzy. Ale jest i sprawa druga, myœlę, że ważniejsza. Poranne najœcie na legendę Solidarnoœci jednych oburzyło, innych utwierdziło w przekonaniu o słusznoœci racji rzšdzšcych. Lojalistom Prawa i Sprawiedliwoœci przypomniało, że łagodniejsza ostatnio dobra zmiana wcišż ma ostre zęby i umie celnie kšsać. Celnie, bo Frasyniuk, dla jednych ikona wolnoœci, dla drugich jest symbolem warchoła i bezwzględnego krytyka prezesa Jarosława. „Igrał, więc się doigrał" – powtarzajš sympatycy PiS i cieszš się, że walczšcy ze słusznym systemem wichrzyciel doczekał się zasłużonego upokorzenia.

Ze strony opozycji płynš przeciwne głosy. Atak na Frasyniuka oznacza uderzenie w fundamentalne wartoœci. To hańba i prowokacja. Kolejny dowód sprzeniewierzenia się zasadom demokracji i solidarnoœciowej tradycji. A sam Władysław Frasyniuk? Dla mnie wcišż człowiek nieposzlakowanej opinii i niepospolitej odwagi. Poranne aresztowanie wepchnęło go w œwiatła kamer. Zrobiło z niego bohatera dnia, a może sezonu. Gdyby chciał, miał takš wolę bšdŸ talent, mógłby na tym zbić polityczny kapitał. Wykonać ruch w celu jednoczenia opozycji, może nawet stanšć na jej czele. Problem w tym, że nie bardzo wierzę, iż ma na to ochotę. Szansę wszak miał już niejednš. Żadnej nie wykorzystał. Nie wykorzysta pewnie i tej ze œrodowego poranka. I w tym sensie władza znów zagrała jak z nut. Strzał celny, bo nic nie przynosi opozycji. Prócz próżnych słów i pustych oklasków. Chyba że się mylę...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL