Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komentarze

Szczepłek: Życie bez Lewego

Fotorzepa, Waldemar Kompała
0:0 z Urugwajem to niezły wynik. Tyle, że Polacy przyzwyczaili nas, że prawie w każdym meczu zdobywajš bramki. Na Stadionie Narodowym tylko jeden z 21 meczów, w cišgu pięciu lat, zakończył się bezbramkowym remisem. To było na otwarcie tej areny, z Portugališ. Tyle, że wtedy Robert Lewandowski nie był jeszcze œwiatowš gwiazdš. Od kilku sezonów jest i niemal regularnie w każdym spotkaniu zdobywa gole. Kiedy go zabrakło, trzeba było zmienić sposób gry.

Przekonaliœmy się o tym, czego się można było spodziewać. Nie ma w Polsce napastnika, mogšcego zastšpić Lewandowskiego więc Adam Nawałka miał okazję pokazać, że potrafi z tej sytuacji wybrnšć. Udało się połowicznie. Wiedzieliœmy, że Urugwajczycy grajš twardo, bardzo dobrze technicznie, a Edinson Cavani jest jednym z najlepszych napastników na œwiecie.

Żeby te przewagi wyrównać, trener postawił na grę defensywnš. Mówiło się, że może zaryzykować ustawienie z trzema obrońcami, jednak to byłoby samobójstwo. Graliœmy aż pięcioma, w ustawieniu, jakiego nigdy wczeœniej nie widzieliœmy. Thiago Cionek, Jarosław Jach i Kamil Glik stali na œrodku obrony, Bartosz Bereszyński i Maciej Rybus na bokach, przed nimi w œrodku Grzegorz Krychowiak i Jacek Góralski, na skrzydłach Jakub Blaszczykowski i Kamil Grosicki a na œrodku Kamil Wilczek.

Dla Jacha to był debiut, Góralski i Wilczek też się dotychczas nie nagrali, ale jakoœ dawali sobie radę. Była to jednak gra taka, żeby nie przegrać. Emocje zaczynały się, kiedy piłkę mieli Błaszczykowski lub Grosicki, bardzo dobrze do ataków włšczał się Bereszyński, który powinien stać pełnoprawnym następcš Łukasza Piszczka.

Tyle, że w całym meczu Polacy oddali na bramkę Martina Silvy mniej niż pięć celnych strzałów i żaden nie był groŸny. Wilczek miał jednš sytuację, a zastępujšcy go Jakub Œwierczok żadnej.

Oczywiœcie tak grajšc można dojœć do finału mistrzostw œwiata, co już nie raz pokazała reprezentacja Włoch. Był to jednak „futbol na nie”.

Nawałka musi sprawdzać różnych zawodników i próbować ustawień, więc bioršc pod uwagę jego niechęć do rewolucyjnych zmian i tak okazał się ryzykantem. Każdy kolejny taki nieprzegrany mecz dobrze wpływa na samopoczucie. Jeœli nie możesz wygrać, to chociaż postaraj się nie przegrać. Można powiedzieć, że się udało.

Pożegnanie, jakie PZPN, zawodnicy i kibice zgotowali Arturowi Borucowi było absolutnie wyjštkowe i wzruszajšce. Tak powinno się żegnać wielkich piłkarzy, którzy przyczynili się do sukcesów reprezentacji i pozostawili po sobie wdzięcznš pamięć.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL