Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komentarze

Tomasz Krzyżak: Dorośli jak dzieci

Fotorzepa, Robert Gardziński
Smartfon, laptop, telewizor – trzy przedmioty, których polskie dzieci i nastolatki używajš każdego dnia. Trzy przedmioty będšce obiektem pożšdania przebadanej przez naukowców grupy młodych Polaków. Przedmioty, przez które dzieci i młodzież wpadajš w uzależnienia.

Nieustanne bycie online stało się czymœ normalnym. Czymœ, bez czego młodzi Polacy nie wyobrażajš sobie życia.

Ale czy dotyczy to wyłšcznie młodego pokolenia? Czy nie jest tak, że życie wielu dorosłych Polaków przeniosło się do rzeczywistoœci wirtualnej i oderwało od tej prawdziwej, która nas otacza? Majšc nowoczesne smartfony, laptopy i nieustanny dostęp do sieci, niemal na każdym kroku piszemy tweety, wrzucamy do sieci zdjęcia, chwalimy się, w jakim cudownym miejscu jesteœmy.

Wystarczy wsišœć do autobusu czy pocišgu. Niemal każdy z oczami utkwionymi w ekran smartfona, a palce zgrabnie wystukujš kolejnš wiadomoœć. Dialog, zwyczajnš rozmowę z realnym współpasażerem zastępuje bezdŸwięczna konwersacja z wirtualnym gronem przyjaciół i znajomych. Podobnie jest w restauracjach. Para siedzšca przy sšsiednim stoliku. Pół biedy, gdy telefony leżš na stolikach. Ale coraz częstszy jest widok, gdy w oczekiwaniu na posiłek zarówno on, jak i ona trzymajš telefony w dłoniach i zamiast rozmawiać ze sobš, przeszukujš głębie internetu.

Znajomi niedawno opowiadali, że ich dziewięcioletni syn za poœrednictwem popularnego komunikatora proponował dużo starszej od niego uczennicy pierwszej klasy liceum, by została jego dziewczynš. W realu pewnie nigdy by się na to nie odważył. W œwiecie wirtualnym nie ma zahamowań, barier, można więcej.

Czy nie jest tak, że technologia, którš człowiek stworzył po to, by mu służyła, w wielu przypadkach po prostu nim zawładnęła, a człowiek stał się jej niewolnikiem? Sš wprawdzie tacy, którzy œwiadomie rezygnujš z używania telefonów komórkowych, ale czy pozostała częœć społeczeństwa nie uznaje ich za dziwaków i outsiderów?

Niektórzy powiadajš, że życie wirtualne jest prostsze i przyjemniejsze, ale czy naprawdę ciekawsze? Może czasem trzeba by zrobić sobie wolne od technologii.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL