Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komentarze

Zuzanna Dšbrowska: Wojsko PiS myli krok

Fotorzepa, Jerzy Dudek
„Polska jest jedna" – to hasło jak ulał pasuje do lipcowych uroczystoœci partyjnych.

Można by jeszcze dodać kilka: „Budujemy siłę Polski" albo „Polska na zawsze zjednoczona". Tak, jak niczego nie mówiły transparenty póŸnego PRL, tak i hasło wymyœlone przez PiS przy okazji kongresu nie niesie ze sobš jakichœ istotnych treœci. Z sondaży wynika co prawda, że wyborcy nagradzajš za jednoœć i zgodę, ale przecież nie po to PiS ciężko pracuje nad spolaryzowaniem społeczeństwa, żeby na lipcowym kongresie budować zgodę. To się po prostu wyklucza.

 

Jak się dowiaduje „Rzeczpospolita", przy okazji kongresu nie dojdzie do zmian kadrowych w rzšdzie. Niektórzy posłowie zastanawiajš się, czy w tej sytuacji w ogóle jechać do Przysuchy, skoro „krwi na scenie" nie będzie... Kto by chciał wysłuchiwać w lipcu przemówień na temat innowacji i „niezaprzeczalnych sukcesów" połowy kadencji. A wštek, który mógłby naprawdę zainteresować wyborców PiS, czyli zasypywanie przepaœci między bogatymi i biednymi regionami (i ludŸmi), przykryty będzie technokratycznym żargonem z domieszkš brukselskiego slangu. Wobec deficytu treœci na pierwszy plan wysunie się więc oprawa artystyczna, odpowiednio dobrane do garniturów krawaty oraz nowy kolor garsonki pani premier.

Po co więc cała ta impreza? Partia ma dokonać przeglšdu gotowoœci bojowej przed wakacyjnymi obowišzkami. Doszlifować argumenty, nauczyć się nowych terminów i jeszcze raz wysłuchać porywajšcych uwag wodza naczelnego. Bo oznaki zmęczenia w szeregach sš już widoczne. A wojsko mylšce krok daleko nie pomaszeruje.

Może się jednak okazać, że to błędna taktyka. Czasem, nawet jeœli nie bardzo się chce, trzeba dokonać zmian. Albo wygłosić przemówienie, w którym – dla odmiany w polskiej polityce – znajdzie się trochę treœci odmiennej od straszenia uchodŸcami i Platformš. Zresztš partia Grzegorza Schetyny radzi sobie sama z aż nadto ostrożnym pozyskiwaniem elektoratu. Pomysł letniego objazdu miejscowoœci wypoczynkowych nadaje się do całej serii memów – z rakietkš do badmintona, szortami i słomkowym kapeluszem na pierwszym planie.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL