Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kolekcje

USA: Super Mercedes Adolfa Hitlera na aukcji

Vintage
Mercedes model 770K Grosser Offener Tourenwagen z 1938 roku, należšcy niegdyœ do Adolfa Hitlera, ma trafić na aukcję w USA.

Luksusowy kabriolet ma nie tylko kuloodporne szyby i karoserię, ale także wzmocnione podwozie i 7,7-litrowy, oœmiocylindrowy silnik oraz opuszczany automatycznie dach. Samochód mógł rozwijać prędkoœć do 160 km/h, jednak prędkoœciš optymalnš było 100 km/h.

Mercedes został zrobiony w 1938 roku na zamówienie Hitlera, który jeŸdził nim podczas parad zwycięstwa w kolejnych podbijanych przez nazistów krajach, m.in. w Grecji, Jugosławii i Francji. Wódz III Rzeszy woził nim też swoich goœci, m.in. włoskiego dyktatora Benita Mussoliniego.

Po zakończeniu wojny samochód skonfiskowała amerykańska armia, która jednak nie bardzo wiedziała, co z nim zrobić. Samochód często zmieniał właœcicieli, aż trafił do domu aukcyjnego Worldwide Auctioneers - Vintage Motorcar Specialists i 17 stycznia 2018 r. pójdzie pod młotek.

Samochód został wyremontowany w 1976 roku z zachowaniem oryginalnych elementów, w tym czarnych skórzanych siedzeń. Na liczniku miał wtedy 33,309 kilometrów. Od tego czasu przejechał tylko 50 kilometrów.

Nie wiadomo jakš cenę wywoławczš będzie miał samochód, ale dziesięć procent sumy za jakš zostanie sprzedany ma trafić do organizacji zajmujšcej się edukacjš na temat Holokaustu i nazistowskich zbrodni.

Według amerykańskich mediów samochód może zostać sprzedany nawet za 14 mln dolarów. Europejskie media sš nieco ostrożniejsze i szacujš, że będzie to 5 -7 mln dolarów.

Mercedes-Benz 770 to seria luksusowych samochodów osobowych produkowanych pod markš Mercedes-Benz w latach 1930-1943 i najbardziej znany oficjalny samochód wysokiej rangi nazistów w czasie II wojny œwiatowej. W sumie powstało 205 samochodów dwóch serii.

Takimi mercedesami jeŸdzili nie tylko Adolf Hitler i Hermann Göring, ale także japoński cesarz Hirohito, hiszpański dyktator Francisco Franco, portugalski dyktator António de Oliveira Salazar i papież Pius XI.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL