Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kolekcje

Mercedesy na czele, Ferrari się nie poddaje

Volvo P1800E, 1970 r., zostało kupione za 92 tys. zł
dom
Samochody kolekcjonerskie kosztujš na œwiecie miliony dolarów i wcišż drożejš

W krótkim terminie inwestycje w auta klasyczne przegrywajš z inwestycjami w wino, ale w długim okresie nie majš sobie równych.

Inwestycje w klasyczne auta przegrały z inwestycjami w wino tylko w najkrótszym rocznym okresie. w pozostałych okazały się bezkonkurencyjne
Rzeczpospolita

HAGI Classic Car Index, wyliczany przez Historic Automobile Group International, wzrósł w cišgu ostatnich 12 miesięcy o 6 proc., podczas gdy indeks win o 24 proc. Lepszych inwestycji alternatywnych nie było. Monety kolekcjonerskie i zegarki podrożały o 4 proc., znaczki i diamenty o 1 proc., a inwestujšcy w dzieła sztuki stracili przeciętnie 6 proc.

W długim terminie – pięcioletnim i dziesięcioletnim – inwestycje w samochody klasyczne przyniosły najwyższe zyski. W cišgu ostatnich pięciu lat auta podrożały o 129 proc. Kogo było stać na takš inwestycję dekadę temu, mógł do tej pory zarobić ponad 400 proc. W tym czasie Knight Frank Luxury Investment Indeks, wskaŸnik dóbr luksusowych, wzrósł odpowiednio o 41 i 157 proc.

W poprzednich latach na ogół najbardziej drożały Porsche i Ferrari. W tym roku sytuacja się zmieniła. Najlepiej wypadł Mercedes-Benz (wzrost cen o 4,87 proc.). Najdroższy z tych samochodów pobił rekord już cztery lata temu. Brytyjski dom aukcyjny Bonhams sprzedał Mercedesa-Benz F1 z 1954 r., którym jeŸdził Juan Manuel Fangio, argentyński pięciokrotny mistrz œwiata Formuły 1, za 29,6 mln dolarów. Wtedy było to ok. 97 mln zł.

Wysoko cenione Ferrari

Najcenniejszym samochodem na œwiecie jest jednak wcišż Ferrari 250 GTO, wyprodukowane w zaledwie 39 egzemplarzach. Jest niemal nie do kupienia, przynajmniej na aukcjach. Najdroższe z tych aut zostało sprzedane w prywatnej transakcji w 2013 r. za 53 mln dolarów. Słynny jasnozielony samochód należał wczeœniej do Stirlinga Mossa – brytyjskiej legendy Formuły 1. Moss brał udział w 497 wyœcigach, m.in. w Le Mans w 1962 r. W 1996 r. cena auta wynosiła 3,5 mln dolarów, szeœć lat póŸniej – 8,5 mln dolarów, a w 2012 r. – 35 mln dolarów.

Inne roczniki Ferrari też sš wysoko cenione, zwłaszcza te z lat 50. i 60. W długim terminie zajmujš pierwsze miejsce w rankingu aut inwestycyjnych. Najbardziej poszukiwane sš takie modele jak: 275 GTB/4, 250 Testa Rossa, 340/375 MM Berlinetta i właœnie 250 GTO. Ich ceny rosnš w szybkim tempie. Dietrich Hatlapa, twórca indeksu HAGI podkreœla, że najrzadsze Ferrari drożały œrednio przez rok o 15 proc. przez ponad 30 lat.

Zdaniem twórcy Historic Automobile Group International, sytuacja ta się szybko nie zmieni; wytrawni kolekcjonerzy mniej chętnie kupujš roczniki starsze, które były produkowane w znacznie większej liczbie egzemplarzy. Jednak z drugiej strony, autami klasycznymi coraz częœciej interesujš się też młodsi inwestorzy, a ci preferujš roczniki z lat 80. i 90., które sš tańsze i bardziej dostępne.

Nie tylko miliony

Najsłynniejszš imprezš wœród kolekcjonerów zabytkowych samochodów jest kalifornijski zlot Pebble Beach Concours d'Elegance, organizowany od 1990 r. W czasie zlotu odbywajš się również aukcje. W tym roku wystawiono na sprzedaż 745 pojazdów. Największe wrażenie zrobił Aston Martin z 1956 r., którego sprzedano za ponad 22,5 mln dolarów.

W aukcjach samochodów, również z lat póŸniejszych, specjalizuje się też londyński Sotheby's. W tym roku do kupienia było tam m.in. Ferrari Enzo z 2004 r.; sprzedano je za 23 mln, o 7 mln dolarów powyżej estymacji. W 2008 r. w tym samym domu aukcyjnym było wystawione za 1,3 mln dolarów. Zdaniem Dietricha Hatlapy, tak duży wzrost ceny tego auta należy przypisać stosunkowej rzadkoœci modelu.

Najwięcej emocji budzš najdroższe samochody, ale nie wszystkie kosztujš miliony. Marek kwalifikowanych jako kolekcjonerskie jest ponad 260. Wiele też zależy od mody.

Zainteresowanie starymi samochodami roœnie również w Polsce, choć u nas rozwojowi tego rynku nie sprzyjajš przepisy prawne. Każde auto musi być wpisanie do wojewódzkiej ewidencji zabytków, do rejestru zabytków lub do inwentarza muzealiów. Musi być też zarejestrowane i ubezpieczone, nawet jeœli jeżdzi się nim rzadko.

Od kilku lat regularnie sš urzšdzane aukcje. Na ostatniej z nich, zorganizowanej w Warszawie przez Ardor Auctions (odbyła się 30 wrzeœnia), sprawnego i dobrze zachowanego Fiata 124 Spider z pierwszego roku produkcji (tylko na rynek amerykański), czyli z 1975 r., wylicytowano za 45 tys. zł przy estymacji (wycena szacunkowa) 60 – 80 tys. zł. Morris Mini z lat 60. został kupiony za 17 tys. zł przy estymacji 25 – 30 tys. zł, a Ford Mustang z tego samego roku za 85 tys. zł (dolna granica ceny szacunkowej – 80 tys. zł).

Pewnoœci nie ma

Trzeba jednak pamiętać, że rynek samochodów klasycznych – tak jak każdy inny – bywa kapryœny. Zdarza się, że nie ma chętnych na takie auta jak Rolls-Royce Phantom I Tourer z 1928 r., którego wartoœć w Bohams szacowano na 270 – 360 tys. funtów. Co prawda drugie tyle trzeba by wydać na doprowadzenie auta do stanu idealnego.

Zdarzajš się również podróbki. Norbert Schroeder, specjalizujšcy się w ocenie aut klasycznych w TÜV Rheinland przyznaje, że w latach 90. znajdował jeden fałszywy samochód raz na pięć lat, teraz na taki egzemplarz można trafić pięć razy w cišgu roku.

Fałszerze kupujš stare œruby, podkładki, a nawet wyposażenie starych kin w celu zdobycia wiekowych skór z krzeseł. Lepiej więc nie liczyć na „okazje" na targach pojazdów zabytkowych. Š?

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL