Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kolekcje

Królewskie medale i klasycy współczesności

Od 4 tys. zł rozpocznie się licytacja dzieła Pawła Althamera „Dom lalek”.
Desa Unicum, Marcin Koniak
Na aukcjach będzie można kupić dzieła uznanych artystów i bardzo rzadkie numizmaty.

Rynek aukcyjny nabiera rozpędu dopiero w paŸdzierniku – wynika z raportu portalu Artinfo.pl opublikowanego pod koniec lipca. W paŸdzierniku 2016 r. obroty były cztery razy wyższe niż we wrzeœniu. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie podobnie.

Nowy sezon rozpocznie szósta edycja targów Monety Expo Warsaw 2017 w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich w Warszawie (1 – 2 wrzeœnia). Firmy numizmatyczne zaproponujš okazy do kolekcji oraz akcesoria służšce do przechowywania numizmatów. Będzie można skorzystać z porad ekspertów, w tym z wycen zbiorów. Będš też znaczki, pocztówki i zabytkowe papiery wartoœciowe.

Rysunek Sasnala

Wœród nielicznych wrzeœniowych aukcji wyróżnia się propozycja Desy Unicum (www.desa.pl). 21 wrzeœnia będzie można kupić dzieła artystów, którzy debiutowali najczęœciej po 1989 r., ale stali się już klasykami. Będzie np. „Przemytnik" z 2005 r. Wilhelma Sasnala. To ogromny rysunek tuszem (212 na 226 cm). Licytacja zacznie się od 48 tys. zł.

Cena wywoławcza „Domu lalek" Pawła Althamera (160 na 182 cm) wynosi 4 tys. zł. Kompozycja przypomina dekorację teatralnš. Jest to jakby frontowa œciana zrujnowanej kamienicy. Althamer i Sasnal sš laureatami prestiżowej nagrody im. Vincenta van Gogha przyznawanej młodym europejskim artystom, którzy będš mieli znaczšcy i trwały wpływ na sztukę współczesnš.

Z cenš 18 tys. zł wystartuje „Papież" – słynny obraz Rafała Bujnowskiego z 2001 r. W opisie do obrazu została podana bogata bibliografia. W sumie na aukcji znajdzie się blisko 60 dzieł, w tym m.in. Mirosława Bałki, Pawła Jarodzkiego i Basi Bańdy. Wystawa przed aukcjš rozpocznie się 11 wrzeœnia.

Portrety władców

Znamy już niektóre atrakcje paŸdziernikowych licytacji. Wydarzeniem z pewnoœciš będzie aukcja stołecznego Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk (www.niemczyk.pl), zaplanowana na 21 paŸdziernika. W ofercie jest ponad 700 rzadkich numizmatów, w tym kilkadziesišt unikatów.

Po raz pierwszy pojawi się w handlu srebrny medal z wizerunkiem króla Augusta III Sasa, wybity z inicjatywy Stanisława Augusta Poniatowskiego. Takiego medalu nie ma w muzeach. Cała seria składa się z 23 medali z wizerunkami władców Polski – od Bolesława Chrobrego po Augusta III Sasa. Pod młotek trafi aż 14 medali z tej serii. Każdy można kupić osobno. Ceny wywoławcze wyniosš ok. 10 tys. zł.

Serię tę wybito również w złocie. W jednym z muzeów w Kijowie znajduje się 20 złotych medali. Zostały zagrabione przez Rosjan ze zbiorów polskiego liceum w Krzemieńcu w ramach represji po upadku Powstania Listopadowego.

Na aukcji pojawiš się też monety wybite prywatnie w 1928 r. przez kolekcjonera Walerego Amrogowicza (1861 – 1931). Wzór i stemple zostały zamówione u Karla Goetza (1875 – 1950), jednego z największych medalierów w tamtych czasach. Po raz pierwszy na naszym rynku będzie oferowana złota moneta z Matkš Boskš. Monety srebrne i miedziane były wybite za życia kolekcjonera, a złote po jego œmierci.

Cena wywoławcza dukata wybitego w Krakowie w 1531 r. wynosi 250 tys. zł. Moneta została kupiona w 1961 r. na aukcji w Amsterdamie za 152 funty brytyjskie. Na aukcji pojawiš się też okazy z legendarnej lwowskiej kolekcji Rudolfa Mękickiego (1887 – 1942).

Muzealny Mehoffer

Z kolei 28 paŸdziernika na aukcji krakowskiego antykwariatu Nautilus (www.nautilus-art.pl) będzie licytowany obraz Józefa Mehoffera „Ogród" (80 na 65 cm). Przez kilkadziesišt ostatnich lat był własnoœciš tej samej rodziny. Na rynku rzadko pojawiajš się dzieła Mehoffera. Ten wystartuje z cenš 100 tys. zł.

Nautilus od połowy lat 90. specjalizował się w handlu grafikš artystycznš. Niska podaż grafiki spowodowała, że firma z koniecznoœci urozmaica ofertę malarstwem, ksišżkami i rzadkimi katalogami o sztuce.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL