Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kolekcje

Sensację budzš tylko rynkowe odkrycia

Dzieło Henryka Siemiradzkiego to rzadkoœć na krajowym rynku
Rempex
Na wystawie pojawi się Siemiradzki za 4 mln zł i inne gwiazdy polskiej sztuki.

Atrakcjš tego lata będzie wystawa połšczona ze sprzedażš, organizowana przez Rempex (www.rempex.com.pl) w dniach od 15 lipca do 12 sierpnia. Znajdzie się na niej 56 obiektów. Sš to głównie obrazy. Najdroższe jest dzieło Henryka Siemiradzkiego „U Ÿródła" (74 na 100 cm), wystawione z estymacjš (cenš szacunkowš podanš w katalogu) 3 – 4 mln zł.

W jaki sposób będzie się odbywać sprzedaż prac? W trakcie ekspozycji będš zbierane oferty. Zostanš one przedstawiane właœcicielom obiektów. Do sprzedaży dojdzie, gdy właœciciel zaakceptuje proponowanš cenę, do której zostanie jeszcze doliczona opłata organizacyjna w wysokoœci 18 proc. Zwyczajowo opłata taka powiększa cenę przybitš młotkiem przez aukcjonera podczas licytacji.

Podobne letnie wystawy organizował wczeœniej Sopocki Dom Aukcyjny (www.sda.pl). Tam jednak każde dzieło miało uwidocznionš cenę. Można było je kupić od ręki. W Rempeksie mamy element rywalizacji, niepewnoœci, jak na aukcji.

Rynkowe powtórki

Na wystawie znajdzie się stosunkowo dużo (połowa oferty?) obrazów, które były już oferowane na aukcjach, lecz nie znalazły nabywcy. Teraz niektóre z nich majš niższš cenę. Na przykład praca Tytusa Czyżewskiego „Akt z kotem" w grudniu 2016 r. została wystawiona z estymacjš 100 – 130 tys. zł, a teraz 80 – 100 tys. zł.

Wybitnym dziełem jest akwarela Witolda Wojtkiewicza „Clowni" (56 na 68 cm; estymacja 170 – 230 tys. zł). Obraz przez lata był prywatnym depozytem w Muzeum Narodowym w Warszawie. Na wystawie znajdziemy sztandarowe nazwiska polskiej sztuki, takie jak Olga Boznańska, Józef Chełmoński, Stanisław Wyspiański, Julian Fałat, Jacek Malczewski, Jerzy Nowosielski, Henryk Stażewski, Tadeusz Kantor, Jan Cybis. Oczywiœcie sš obrazy rodziny Kossaków: Juliusza, Wojciecha i Jerzego.

Niektóre dzieła majš zaznaczonš proweniencję. Na przykład obraz Józefa Brandta pochodzi z kolekcji Andrzeja Rotwanda (1878 – 1951), wybitnego przemysłowca, bankowca i społecznika. Rotwand kierujšc przed wojnš zakładami Lilpop, Rau i Loewenstein wynegocjował umowę z koncernem General Motors na licencyjnš produkcję samochodów.

Pejzaże Henryka Haydena i Szymona Mondzaina pochodzš z kolekcji Marka Roflera, który w 2010 r. otworzył w Konstancinie prywatne muzeum Villa la Fleur. Obraz Mondzaina był pokazywany na monograficznej wystawie artysty w 2012 r. w Konstancinie. Reprodukowany jest w albumie-katalogu.

Niepokojšcš cechš naszego rynku jest to, że bardzo często nawet najdroższe, najwybitniejsze dzieła nie majš rodowodu, ich historia nie jest znana. Tak jest choćby z muzealnej wartoœci obrazem Henryka Siemiradzkiego, wspomnianym na poczštku.

Rodowód podwaja cenę

Praca „U Ÿródła" była już przed laty oferowana na rynku, lecz jej losy pozostajš nieznane. Nie sposób ich ustalić, czy po prostu nikt się tym nie zajšł? Kolekcjoner, który sprzedaje dzieło, powinien spróbować sam odtworzyć jego historię lub zlecić badania. Na dojrzałych rynkach dobra, udokumentowana proweniencja podwaja cenę. Henryk Siemiradzki to najwyżej ceniony polski malarz. Rekordowe ceny zawdzięcza bogatym Rosjanom, którzy jego dzieła ostro licytowali na międzynarodowych aukcjach, gdyż uznajš go za rosyjskiego artystę. Siemiradzki urodził się w Charkowie. Jego ojciec był rosyjskim generałem. Artysta ukończył akademię w Petersburgu, a najsłynniejsze obrazy namalował na zamówienie cara Rosji. Rzadkoœciš i ciekawostkš na naszym rynku jest XIX-wieczny stół do gry z ruletkš (estymacja 30 – 35 tys. zł). Wykonano go ze szlachetnych gatunków drewna.

Takie wystawy Rempex będzie organizować niezależnie od comiesięcznych aukcji. Majš się odbywać cztery razy w roku.

Nadchodzi ożywienie

Wystawa pokazuje, że coraz trudniej znaleŸć wybitne nieznane dzieła, które właœnie wzbudzajš największe zainteresowanie kolekcjonerów i inwestorów. Takie obrazy najłatwiej jest korzystnie sprzedać. Automatycznie wzbudzajš na rynku sensację.

Na przykład 13 lipca w warszawskim salonie Sopockiego Domu Aukcyjnego będzie licytowany nieznany dotšd obraz Witkacego, wizerunek Zofii Bagniewskiej z domu Maleckiej (1904 – 1978). Cena wywoławcza wynosi 60 tys. zł.

Na krajowym rynku mamy wakacyjne spowolnienie. Stacjonarnych aukcji jest zdecydowanie mniej. Przybyło za to tematycznych aukcji internetowych organizowanych przez portal rynku sztuki Artinfo.pl.

Ożywienia można się spodziewać już pod koniec wakacji. 19 sierpnia Sopocki Dom Aukcyjny planuje trzy duże aukcje: sztuki dawnej, malarstwa marynistycznego oraz sztuki XXI wieku.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL