Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kolekcje

Takich kolczyków dotšd świat nie widział. Poszły za 220 mln zł

„The Apollo Blue
Sotheby
">Rafał Moœcicki
Parę luksusowych kolczyków diamentowych sprzedano za 57,4 mln dolarów. To nowy rekord w tej kategorii biżuterii.

Eleganckie, dwubarwne kolczyki w kształcie łezki sprzedawano oddzielnie, kupił je w parze anonimowy nabywca z Azji.

Niebieski kolczyk o nazwie „The Apollo Blue" został sprzedany za 42,08 mln dolarów, za różowy „The Artemis Pink" zapłacono 15,33 mln dolarów. Przed aukcjš wartoœć pierwszego szacowano na 38-50 mln dolarów, drugiego na 12,5-18 mln dolarów.

Cena, jakš uzyskano za parę kolczyków, to 57,4 mln dolarów, czyli w przeliczeniu niemal 220 mln złotych. To najwyższa kwota, jakš przeznaczono na parę diamentowych kolczyków. Wczeœniejszy rekord należał do kolczyków Miroir de l'Amour sprzedanych rok temu przez dom aukcyjny Christie za 17,6 mln dolarów.

Najdroższym niebieskim diamentem œwiata pozostaje Oppenheimer Blue, który sprzedano w ubiegłym roku za 57,6 mln dolarów. Różowym – „Pink Star", za którego nabywca zapłacił nieco ponad miesišc temu rekordowš kwotę 71,2 mln dolarów.

Para greckich bóstw

„Apollo Blue" jest brylantem ważšcym 14,54 karatów. To największy kamień w tej kategorii, jaki kiedykolwiek znalazł nabywcę na aukcji. Ma on niemal identyczny kształt jak ważšcy 16 karatów „Artemis Pink", który zdaniem fachowców jest jednym z najczystszych chemicznie brylantów na œwiecie.

Diamenty nawišzujš do pary starożytnych bóstw - bliŸništ, Apolla i Artemidy, którzy w greckiej mitologii symbolizujš potęgę i piękno.

Kolorowe diamenty sš z reguły najrzadsze i najdroższe, rekordowš parę zaklasyfikowano jako „fancy vivid", co oznacza okazy o najintensywniejszym odcieniu.

- W ostatniej dekadzie ceny diamentów poszybowały, a ich nabywcy sš œwiadomi, że rynek jest bardzo mocny – powiedział David Bennett, z Sotheby's.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL