Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kolekcje

Bajeczna kolekcja gwiazdy Hollywood idzie pod młotek

Heritage
Aktorka Zsa Zsa Gabor zgromadziła niesamowitš kolekcję dzieł sztuki, mebli, a przede wszystkim biżuterii. Teraz jej mšż postanowił niemal wszystko sprzedać. Pod młotek idzie niemal tysišc niezwykłych przedmiotów.

Gabor była niezwykle kolorowš postaciš w Hollywood. Miała 9 mężów, licznych kochanków i zmarła w dostojnym wieku 99 lat w grudniu 2016 roku. Jej ostatni mšż - znacznie od niej młodszy - Frederic Prinz von Anhalt odziedziczył cały jej majštek. Jedyne dziecko Gabor, Francesca Hilton zmarła w 2015 roku.

Licytacja kolekcji odbędzie się w domu aukcyjnym Heritage Auctions.

Na aukcji sprzedane zostanš m.in. złota papieroœnica, kilkadziesišt albumów z fotografiami przyjaciół i znajomych aktorki, zestaw toreb podróżnych Louis Vuitton, skórzane siodło, które dostała od prezydenta Ronalda Reagana oraz mnóstwo biżuterii.

Na sprzedaż idš także osobiste listy aktorki, korespondencja z Białym Domem, podziękowania i gratulacje od polityków i celebrytów oraz osobiste notatki Gabor.

Kupić będzie można także meble, fortepian Steinway, zastawy stołowe oraz ubrania należšce do aktorki, a także jej dwa prawa jazdy oraz dwa paszporty - oba z nieprawdziwš data urodzenia aktorki. Na jednym z nich ręcznie poprawiono rok urodzenia Gabor na 1928. W rzeczywistoœci urodziła się w 1917 roku.

Na aukcji sš też torebki, futra, buty i nagrody oraz trofea, a nawet fiolki po lekarstwach, które Gabor przyjmowała pod koniec zycia. Jest też kolekcja szampana Moët Impérial - 104 sztuki w tym butelki szampana i kieliszki.

Zsa Zsa Gabor, a właœciwie Sári Gábor, urodziła się w 1917 roku Budapeszcie. Miała dwie siostry - Evę i Magdę. W 1936 roku Zsa Zsa została Miss Węgier. W 1941 roku wraz z matkš i siostrami wyemigrowała do USA. Zagrała w wielu filmach - w tym w obrazie Johna Hustona "Moulin Rouge", występowała w telewizji i zasłynęła z licznych skandali. W latach 1989 roku została zatrzymana przez policjanta jadšc "niepewnie" swoim kabrioletem i ignorujšc znak STOP. Okazało się, że jej prawo jazdy oraz dokumenty pojazdu sš nieważne, a na siedzeniu obol lezy butelka whisky. Wzburzona aktorka spoliczkowała rękawiczkami policjanta. Za to została skazana na 3 dni więzienia i grzywnę w wysokoœci 12 tysięcy 937 dolarów oraz spotkanie z psychologiem. Kara więzienia mogła zostać zamieniona na 20 godzin prac społecznych, ale Gabor wybrała odsiadkę.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL