Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kolekcje

Modne szkielety dinozaurów sprzedane za niemal 3 mln euro

AFP
Na aukcji w Paryżu sprzedano dwa szkielety dinozaurów. Wystawiono je jako modne designerskie obiekty. Diplodok i allozaur poszły za 1,4 mln euro każdy.

Dom aukcyjny Drouot ujawnił, że kupił je ten sam zagraniczny kolekcjoner. Szczštki diplodoka, roœlinożernego giganta mierzšcego 12 m od nosa do ogona, sprzedały się za 1,44 mln euro. Mięsożerny allozaur, malutki jak na standardy dinozaurów (3,8 m) osišgnšł niemal identycznš cenę, 1,41 mln euro.

Oba dinozaury wędrowały po ziemi ok. 150 mln lat temu w okresie póŸnej jury.

Rocznie na œwiatowych aukcjach pojawia się œrednio 5 szkieletów dinozaurów. Interesujš się nimi ultra bogaci kolekcjonerzy i muzea z Europy i Stanów Zjednoczonych.

Aukcjonerzy zauważyli jednak, że roœnie zainteresowanie takimi okazami w Chinach.

- Dinozaury stały się modne. Traktuje się je jako przedmioty dekoracyjne, podobnie jak obrazy – twierdzi ekspert od sprzedaży skamieniałoœci. Zdradził, że fanami takich wielkich prehistorycznych ozdób sš hollywoodzkie gwiazdy jak Leonardo DiCaprio czy Nicolas Cage.

Niestety nie podano narodowoœci kupca, który łšcznie wydał niemal 3 mln euro na szczštki dwóch dinozaurów. Mimo, że kwota jest wysoka, nie jest to jednak rekord.

Warto wspomnieć,że w 1997 r. McDonald's i Walt Disney byli jednymi z darczyńców, którzy zebrali 8,36 mln dol. na zakup Sue – najbardziej kompletnego i najlepiej zachowanego tyranozaura, który trafił do muzeum w Chicago.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL