Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kolekcje

Polswiss Art: Dzieło Chełmońskiego warte miliony

Józef Chełmoński, „Próba czwórki”, 1878, olej na płótnie.
Polswissart
Na wtorkowej aukcji Polswiss Art po raz kolejny pójdš pod młotek prawdziwe perły polskiego malarstwa. Wiele z nich to dzieła o klasie muzealnej.

Ozdobš każdego muzeum narodowego w Polsce byłaby z pewnoœciš „Próba czwórki" Józefa Chełmońskiego. „Sztuka Chełmońskiego to sztuka wielka, czysta, poetycka i przedziwnie nasza. Czoła w hołdzie przed niš uchylić należy, a sercem radować się głęboko, iż takiego artystę do rodaków naszych hojny los nam zaliczyć pozwala". Słowa sprzed ponad wieku brzmiš może archaicznie, ale doskonale oddajš szczególny stosunek jaki mamy do twórczoœci tego artysty.

Licytacja płótna o rozmiarach 72 na 174 cm rozpocznie się od 900 tys. zł, a estymacja okreœlona jest w przedziale od 1,5 mln do 2 mln zł. Jedna z najbardziej dynamicznych kompozycji w całej twórczoœci artysty powstała w 1878 roku, kiedy nękany tęsknotš za krajem malował tematy zwišzane z Kresami. Dzieło trafiło teraz na rynek sztuki z prywatnej kolekcji.

Klimat Kresów obecny jest także w pracach kolejnego wybitnego twórcy Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Powstała około 1892 roku praca „Na wyœcigi" to kompozycja zachwycajšca dynamikš, utrzymana w ciepłych, złamanych zieleniach i bršzach. Cena wywoławcza wynosi 400 tys. zł (estymacja 450–500 tys.) Miłoœnicy Wierusza-Kowalskiego będš z pewnoœciš ostrzyli sobie też apetyt na płótno „Na stanowisku". Praca powstała ok. 1880 roku na poczštku jego pobytu w Monachium i jest przykładem wirtuozerii warsztatowej malarza. Jest w tym obrazie niezwykły nastrój i tajemnica. Cena wywoławcza 150 tys. zł.

Wœród kolekcjonerskich perełek warto zauważyć „Portret kobiety" Jacka Malczewskiego. Niezwykłoœć tego oleju na płótnie polega na jego kolorystyce. To chyba jedyny w twórczoœci Malczewskiego portret wyglšdajšcy jak czarno-biała, nieco pożółkła fotografia. Malczewski zastosował tu technikę malarskš zwanš en grisaille (fr. w szaroœciach), w której artyœci, bazujšc na jednej tylko barwie, opracowujš monochromatyczny obraz, posługujšc się różnymi jej odcieniami aż do bieli. Scena przedstawia kobietę w znamiennym dla Malczewskiego stroju i ujęciu, malowana ekspresyjnym, lekko szkicowym gestem charakterystycznym dla wszystkich obrazów z dojrzałego okresu artysty. (Cena wywoławcza 45 tys. zł).

Do nastroju zbliżajšcego się œwięta Zmartwychwstania Pańskiego znakomicie nawišzuje „Chrystus Król" Adama Styki. Syn słynnego Jana Styki znany był przede wszystkim z malowniczych scen orientalnych, które tworzył po swojej podróży do Afryki. Drugim ważnym nurtem były również cieszšce się wielkim powodzeniem obrazy religijne. Prezentowany obraz ma niezwykła historię. Przedstawia postać Chrystusa w złotej koronie cierniowej wznoszšcej prawš rękę w geœcie Pantokratora. Jest replikš, a właœciwie autorskim wyimkiem z wielkiej kompozycji, którš zamówili u Styki juniora księża pallotyni do koœcioła na warszawskiej Starówce. Pierwowzór spłonšł w czasie powstania warszawskiego. A ten szczęœliwie ocalał (cena wywoławcza 90 tys. zł). Do tematyki religijnej często sięgał także Jerzy Duda-Gracz. Na aukcji pojawi się jego „Tryptyk łódzki", olej na płótnie z procesjš i wizerunkami polskich Madonn wyceniony został na 80 tys. zł.

W gronie twórców współczesnych pozyskanych przez Iwonę Büchner, szefowš Polswiss Art, nie może zabraknšć Wojciecha Fangora. Licytacja jego pulsujšcego koła z 1966 roku rozpocznie się od 500 tys. Wtorkowa oferta obejmuje niemal 80 eksponatów. Wœród nich płótna Kossaków, Makowskiego, Meli Mutter, Nikifora, Dominika. W wiosenny nastrój wprowadzajš prace Dwurnika. Będzie też monumentalna „Postać stojšca" Abakanowicz (od 150 tys. zł) oraz kameralny „Tors Perseusza" Mitoraja (od 25 tys. zł). Jest w czym wybierać.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL