Polswiss Art: Dzieło Chełmońskiego warte miliony

aktualizacja: 19.03.2017, 20:18

Na wtorkowej aukcji Polswiss Art po raz kolejny pójdą pod młotek prawdziwe perły polskiego malarstwa. Wiele z nich to dzieła o klasie muzealnej.

REDAKCJA POLECA
18.03.2017
Chełmoński za dwa tysiące dolarów
28.01.2017
Sto dzieł Chełmońskiego czeka na odkrycie
07.12.2016
Krakowskie muzeum buduje pomnik swojego dobrodzieja
Kariera.pl
Kiedy mam prawo do pierwszego urlopu?
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!

Ozdobą każdego muzeum narodowego w Polsce byłaby z pewnością „Próba czwórki" Józefa Chełmońskiego. „Sztuka Chełmońskiego to sztuka wielka, czysta, poetycka i przedziwnie nasza. Czoła w hołdzie przed nią uchylić należy, a sercem radować się głęboko, iż takiego artystę do rodaków naszych hojny los nam zaliczyć pozwala". Słowa sprzed ponad wieku brzmią może archaicznie, ale doskonale oddają szczególny stosunek jaki mamy do twórczości tego artysty.

Licytacja płótna o rozmiarach 72 na 174 cm rozpocznie się od 900 tys. zł, a estymacja określona jest w przedziale od 1,5 mln do 2 mln zł. Jedna z najbardziej dynamicznych kompozycji w całej twórczości artysty powstała w 1878 roku, kiedy nękany tęsknotą za krajem malował tematy związane z Kresami. Dzieło trafiło teraz na rynek sztuki z prywatnej kolekcji.

Klimat Kresów obecny jest także w pracach kolejnego wybitnego twórcy Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Powstała około 1892 roku praca „Na wyścigi" to kompozycja zachwycająca dynamiką, utrzymana w ciepłych, złamanych zieleniach i brązach. Cena wywoławcza wynosi 400 tys. zł (estymacja 450–500 tys.) Miłośnicy Wierusza-Kowalskiego będą z pewnością ostrzyli sobie też apetyt na płótno „Na stanowisku". Praca powstała ok. 1880 roku na początku jego pobytu w Monachium i jest przykładem wirtuozerii warsztatowej malarza. Jest w tym obrazie niezwykły nastrój i tajemnica. Cena wywoławcza 150 tys. zł.

Wśród kolekcjonerskich perełek warto zauważyć „Portret kobiety" Jacka Malczewskiego. Niezwykłość tego oleju na płótnie polega na jego kolorystyce. To chyba jedyny w twórczości Malczewskiego portret wyglądający jak czarno-biała, nieco pożółkła fotografia. Malczewski zastosował tu technikę malarską zwaną en grisaille (fr. w szarościach), w której artyści, bazując na jednej tylko barwie, opracowują monochromatyczny obraz, posługując się różnymi jej odcieniami aż do bieli. Scena przedstawia kobietę w znamiennym dla Malczewskiego stroju i ujęciu, malowana ekspresyjnym, lekko szkicowym gestem charakterystycznym dla wszystkich obrazów z dojrzałego okresu artysty. (Cena wywoławcza 45 tys. zł).

Do nastroju zbliżającego się święta Zmartwychwstania Pańskiego znakomicie nawiązuje „Chrystus Król" Adama Styki. Syn słynnego Jana Styki znany był przede wszystkim z malowniczych scen orientalnych, które tworzył po swojej podróży do Afryki. Drugim ważnym nurtem były również cieszące się wielkim powodzeniem obrazy religijne. Prezentowany obraz ma niezwykła historię. Przedstawia postać Chrystusa w złotej koronie cierniowej wznoszącej prawą rękę w geście Pantokratora. Jest repliką, a właściwie autorskim wyimkiem z wielkiej kompozycji, którą zamówili u Styki juniora księża pallotyni do kościoła na warszawskiej Starówce. Pierwowzór spłonął w czasie powstania warszawskiego. A ten szczęśliwie ocalał (cena wywoławcza 90 tys. zł). Do tematyki religijnej często sięgał także Jerzy Duda-Gracz. Na aukcji pojawi się jego „Tryptyk łódzki", olej na płótnie z procesją i wizerunkami polskich Madonn wyceniony został na 80 tys. zł.

W gronie twórców współczesnych pozyskanych przez Iwonę Büchner, szefową Polswiss Art, nie może zabraknąć Wojciecha Fangora. Licytacja jego pulsującego koła z 1966 roku rozpocznie się od 500 tys. Wtorkowa oferta obejmuje niemal 80 eksponatów. Wśród nich płótna Kossaków, Makowskiego, Meli Mutter, Nikifora, Dominika. W wiosenny nastrój wprowadzają prace Dwurnika. Będzie też monumentalna „Postać stojąca" Abakanowicz (od 150 tys. zł) oraz kameralny „Tors Perseusza" Mitoraja (od 25 tys. zł). Jest w czym wybierać.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE