Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kolekcje

NBP uczci Cichociemnych

materiały prasowe
Narodowy Bank Polski uczci pamięć o Cichociemnych. 16 lutego do obiegu wejdzie kolekcjonerska moneta dziesięciozłotowa „75. rocznica pierwszego zrzutu Cichociemnych".

Moneta, którš zaprojektowała Urszula Walerzak, zostanie wyemitowana w nakładzie do 15 tys. sztuk.

Na awersie monety przedstawiono skoczka opadania na spadochronie desantowym. Na rewersie centralnš częœć monety zajmuje znak spadochronowy z wieńcem i symbolem Polski Walczšcej. Tło wypełnia 316 ptaków symbolizujšcych 316 Cichociemnych. Na otoku monety wyodrębnione sš trzy ptaki symbolizujšce trzech skoczków bioršcych udział w pierwszym przerzucie Cichociemnych do kraju.

Cena nowej monety została ustalona na 120 zł.

Pierwsza grupa Cichociemnych, żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, przeszkolonych w Wielkiej Brytanii i przerzucanych na terytorium okupowanej Polski jako wsparcie kadry Zwišzku Walki Zbrojnej, póŸniejszej Armii Krajowej, wylšdowała na terytorium okupowanej Polski w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. Był to jednoczeœnie pierwszy przerzut skoczków spadochronowych z Wielkiej Brytanii na kontynent. Ten pionierski lot, mimo trudnoœci, udowodnił, że operacje przerzutowe do krajów okupowanych sš możliwe i skuteczne. Do grudnia 1944 roku udało się przerzucić do Polski 316 Cichociemnych i 28 kurierów.

Przeszkoleni w sabotażu i dywersji kierowani byli do organizacji „Wachlarz", Zwišzku Odwetu oraz Kedywu, a walczyli także w oddziałach partyzanckich. Inni pracowali w wywiadzie, legalizacji dokumentów i łšcznoœci. Ponad dziewięćdziesięciu wzięło udział w powstaniu warszawskim. Na każdym odcinku walki wyróżniali się doskonałym wyszkoleniem, bojowš postawš i profesjonalizmem.

Emisja nowej monety upamiętniajšcej pierwszy skok Cichociemnych to nie koniec lutowych planów emisyjnych NBP. 25 lutego dnia do obiegu zostanš wprowadzone dwie monety upamiętniajšce 200. rocznicę utworzenia Uniwersytetu Warszawskiego: złota o nominale 200 zł i srebrne 10 zł.

ródło: ekonomia.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL