Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kolekcje

Aukcje. Drewniane auto z lampami naftowymi

Amerykański samochód Brush z 1911 r. z kolekcji Tomasza Skrzelińskiego prezentowany będzie na targach kolekcjonerskich w Łodzi
archiwum
Moja kolekcja | Obraz Witkacego oraz samochód z 1911 r. to atrakcje najbliższych aukcji i targów

W Sopockim Domu Aukcyjnym (www.sda.pl) 27 stycznia odbędzie się aukcja prac na papierze. Wœród wystawionych dzieł znajduje się namalowany przez Witkacego pastelowy portret „Michał Choromański po rozmowie z Piłsudskim, 25 lutego 1930". Obraz ma wysokš cenę wywoławczš 88 tys. zł i estymację 120 – 130 tys. zł.

W katalogu zacytowano barwnš opowieœć o tym, jak to marszałek Piłsudski zapragnšł pozować Witkacemu i dlaczego do tego nie doszło. Michał Choromański (1904–1972) był pisarzem. Sławę przyniosła mu powieœć „Zazdroœć i medycyna" (1932 r.).

Witkacy utrzymywał się z malowania portretów. Wydrukował słynny „Regulamin firmy portretowej". Nie chciał wcišż odpowiadać na podobne pytaniami klientów, więc w regulaminie zdefiniował ich prawa i obowišzki. Sprecyzował typy portretów. Na ukończonych zaznaczał, pod wpływem jakich używek malował.

Portret oferowany na aukcji jest utrzymany w typie C – blisko karykatury i abstrakcji. W katalogu aukcyjnym czytamy, że postać bardziej przypomina Józefa Piłsudskiego niż Choromańskiego. W opisie katalogowym znajduje się też ciekawostka: w 1957 r. obraz był pokazywany na wystawie dzieł Witkacego w Powiatowym Domu Kultury w Nowym Targu.

Topolski nieznany

W ofercie Sopockiego Domu Aukcyjnego dla kolekcjonerów mogš być interesujšce dwie prace Feliksa Topolskiego (1903–1989). Rysunek z 1934 r. przedstawia sienkiewiczowskiego bohatera Zagłobę (cena wywoławcza 2,2 tys. zł).

Feliks Topolski, uczeń malarza Tadeusza Pruszkowskiego, był przed wojnš równie barwnš postaciš jak Michał Choromański. Po wojnie tworzył w Wielkiej Brytanii. Zyskał tam pozycję towarzyskš i artystycznš. Rozgłos przyniosła mu rysunkowa „Kronika Topolskiego", którš tworzył w latach 1953–1979.

„Kronika" to czasopismo, które Topolski powielał w technice litografii w nakładzie ponad 2 tys. egzemplarzy. „Kronika" trafiała do wpływowych prenumeratorów. Jej twórca pozostaje prawie nieznany na krajowym rynku. Prace artysty nie sš prezentowane w muzeach.

Na aukcji w Sopocie oferowane będzie nietypowe dzieło malarza abstrakcjonisty Henryka Stażewskiego. To wykonany w technice litografii konwencjonalny portret Fryderyka Chopina (cena wyw. 3 tys. zł).

Od 400 zł będzie licytowana wczesna kompozycja Zofii Stryjeńskiej „Kobieta na balkonie" (1915 r.). To malowany gwaszem drobiazg (7 na 22 cm). Sš też ciekawe prace np. Andrzeja Wróblewskiego, Jacka Sienickiego oraz poszukiwane przez kolekcjonerów grafiki Ryszarda Stryjca.

Z kolei 1 lutego odbędzie się aukcja typu art outlet Desy Unicum. Tu warto zwrócić uwagę na wczesnš abstrakcję Jerzego Nowosielskiego (1947 r., cena wyw. 24 tys. zł). W 1947 r. Nowosielski ukończył studia na krakowskiej ASP. W 1948 r. na legendarnej I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie wystawił abstrakcyjne dzieła. Oferowana praca ma niewštpliwie wartoœć kolekcjonerskš.

Łatwo przeoczyć w ofercie Desy nieefektownš martwš naturę Jerzego Krawczyka (1921–1969, cena wyw. 5,5 tys. zł). Dzieła artysty znamy z galerii wielu krajowych muzeów. Licznych miłoœników dorobku Kazimierza Mikulskiego zainteresuje obraz tego artysty z cenš wywoławczš 50 tys. zł.

Dobra lokata na kółkach

Na 27 stycznia warto zaplanować wizytę w Łodzi. W Hali Expo odbędš się krajowe targi zabytkowej motoryzacji i militariów (www.motoweteranbazar.com). Na sprzedaż będš wystawione stare pojazdy, częœci zamienne, wszelkiego rodzaju starocie. Będzie można zamówić usługi konserwatorskie. Co roku organizowane sš cztery edycje targów, największa w maju.

Wybitny kolekcjoner Tomasz Skrzeliński zaprezentuje amerykański samochód Brush z 1911 r. Ten nadal jeżdżšcy antyk ma drewnianš ramę i szprychy. Bardziej przypomina powóz konny niż samochód. Oryginalne oœwietlenie stanowiš cztery lampy naftowe. Auto ma jednocylindrowy silnik o mocy 10 koni mechanicznych. Zostało kupione w Stanach Zjednoczonych.

Traktor grał w filmie

Czy zabytkowe pojazdy to dobra lokata? Tomasz Skrzeliński sprzedał częœć swojej kolekcji (gdy potrzebował pieniędzy w czasie budowy domu), np. autobusy, którymi cieszył się przez ćwierć wieku, i pierwszy model traktora Ursus – egzemplarz, który grał w filmie Andrzeja Wajdy „Człowiek z marmuru". Ale pytany o wartoœć inwestycyjnš zabytków motoryzacji niezmiennie odpowiada: zysk duchowy jest najważniejszy.

W 1997 r. Tomasz Skrzeliński jako pierwszy Polak jechał w najbardziej prestiżowym rajdzie weteranów z Londynu do Brighton. Pretekstem było 100 lat od czasu, gdy nad Wisłš pojawił się pierwszy samochód. Niestety, w kraju nie było peugeota-9 z 1896 r. (maksymalna prędkoœć 16 km na godzinę). Tomasz Skrzeliński wytropił takiego peugota w Australii! Porozumiał się z właœcicielem. Spotkali się w Paryżu, obgadali sprawę. W rezultacie Polak i Australijczyk pojechali pod biało-czerwonym sztandarem.

Kolekcjoner najmilej wspomina rajd we Lwowie. Swoim amerykańskim Brushem z 1911 r. przejechał trasę, na jakiej rozgrywano przed wojnš Grand Prix Lwowa. Jechał po tej samej kostce brukowej co przedwojenni rajdowcy. Od lat nazwisko Skrzelińskiego widnieje na oficjalnej liœcie rzšdowych rzeczoznawców zabytkowej motoryzacji.

Stoiska na targach w Łodzi wykupiło ok. oœmiuset wystawców. Jednš z atrakcji będzie pokaz zabytkowego motocykla Indian z lat 20.; ostatnio kupił go kolekcjoner ze Skandynawii. Kolekcjonerzy chętnie chwalš się swoimi pojazdami, prezentujš je na krajowych rajdach i wystawach, oddajš w depozyt do muzeów.

Literatura o rynku

Ostatnio ukazał się poczwórny numer kwartalnika naukowego „Cenne, bezcenne, utracone". Czasopismo, jak zawsze, zawiera ciekawe teksty o kolekcjonerstwie i krajowym rynku sztuki. Ten numer został wydany na dwudziestolecie czasopisma. Wstęp napisał prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury.

Kolekcjonerów zainteresuje przede wszystkim suplement. To „Bibliografia zawartoœci czasopisma za lata 1997–2016". Można tam znaleŸć kilkadziesišt tekstów o prywatnych kolekcjach. Numer jubileuszowy oraz wszystkie numery archiwalne można przeczytać za darmo na stronie www.cennebezcenne.pl. Wydawcš jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Š?

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL