Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kolekcje

Christie's: aukcja wszech czasów. Pod młotek idzie kolekcja Rockefellera

David Rockefeller
Bloomberg
Nowojorski oddział domu aukcyjnego Christie's szykuje się do aukcji wszech czasów. Pod młotek idzie kolekcja Davida Rockefellera.

David Rockefeller - zwany "królem nafty" - zmarł w marcu 2017 roku w wieku 101 lat. Kolekcja dzieł sztuki, która zbudował wraz z żonš Peggy, zostanie sprzedana na specjalnej aukcji w tym roku.

Pod młotek idš nie tylko obrazy Picassa, Gauguina, Moneta czy Matisse'a, ale także zastawy stołowe i rzeŸby.

Analitycy szacujš, że zyski z aukcji nie będš niższe niż 700 mln dolarów, a mogš nawet osišgnšć sumę 1 mld dolarów.

Najcenniejszymi dziełami z kolekcji Rockefellerów sš obrazy: Pablo Picasso "Naga dziewczynka z koszykiem kwiatów" wart około 70 mln dolarów, "Odaliska z magnoliami" Henri Matisse'a (50 mln dolarów), "Nympheas En Fleur" Claudea Moneta (35 mln dolarów) oraz "La Rade De Grandcamp" Georges Seurat wart 30 mln dolarów.

Na aukcje trafia także obrazy Paula Cézanne'a, Juana Grisa, Paula Klee, Paula Signaca, Eduouarda Maneta, Paula Gauguina, Georgia O'Keeffe oraz Edwarda Hoppera.

Wœród licytowanych dzieł sztuki jest także bogato zdobiony deserowy zestaw porcelany z Sevres zrobiony na specjalne zamówienie cesarza Napoleona. Zestaw, który trafił razem z Napoleonem na pierwsze wygnanie na Elbę, zdobiš kwiaty i motyle. Jest wart około 250 tys. dolarów.

W sumie na sprzedaż zostanie wystawionych 1600 przedmiotów z kolekcji zmarłego miliardera, filantropa i byłego prezesa banku Chase Manhattan.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL