Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Koleje

Speckomisja dopytuje ABW o prywatyzację PKP Energetyka

Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz
Komisja ds. służb specjalnych chce dodatkowych informacji od ABW na temat prywatyzacji PKP Energetyka - poinformowała po posiedzeniu komisji Beata Mazurek (PiS). O pisemnš informację wystšpił przewodniczšcy komisji Stanisław Wzištek (SLD).

"Nie przyjęliœmy tej informacji do pełnej akceptacji" - powiedział Wzištek.

"Ustaliliœmy, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego powinna przekazać nam do wtorku dodatkowe uzupełnienie oceniajšce tę prywatyzację, nie tylko z punktu widzenia procedur, ale też korzyœci lub strat dla Skarbu Państwa" - mówił szef komisji. "Chcemy wskazania prawidłowoœci lub błędów formalno-prawnych, lub może działań naruszajšcych prawo i czy w zwišzku z tym ktokolwiek poniesie za to odpowiedzialnoœć" - dodał.

Podkreœlił, że CBA wyraŸnie wskazało, że wszystkie działania w zakresie tarczy antykorupcyjnej w przypadku PKP Energetyka zostały przekazane do ABW. "CBA tego nie prowadziło i pełna odpowiedzialnoœć spoczywa na ABW" - zaznaczył.

W ocenie Mazurek tarcza antykorupcyjna, "o której szumnie mówił poprzedni premier Donald Tusk, w przypadku służb nie działa".

"Podczas komisji dowiedzieliœmy się, że ABW o sprawie PKP Energetyka wie tylko z mediów" - stwierdziła po czwartkowym posiedzeniu komisji. "Tak naprawdę nie było innych informacji, poza chronologiš zdarzeń - kto, komu i za ile - czyli to, co możemy przeczytać w ogólnopolskich mediach" - dodała.

"To jest chore i nie do przyjęcia, bo oznacza, że służby nie działajš wcale i nie zabezpieczajš prywatyzacji spółek strategicznych przed działaniami, które byłyby szkodliwe dla naszego kraju" - zaznaczyła. Podkreœliła, że służby nie były w stanie odpowiedzieć, czy doszło do zagrożenia jakichœ interesów państwa. "Stwierdzili, że nie wiedzš" - dodała.

Uczestniczšcy w posiedzeniu wiceszef ABW Piotr Marciniak nie chciał informować o przebiegu spotkania, odsyłajšc do przewodniczšcego komisji.

We wtorek klub PiS zapowiedział pozew do sšdu o stwierdzenie nieważnoœci sprzedaży akcji PKP Energetyka funduszowi CVC Capital Partners. Według nich transakcja była z niezgodna z prawem. Według PiS sprzedaż podmiotom prywatnym składników majštkowych tworzšcych linie kolejowe o znaczeniu państwowym jest nieważna z mocy prawa.

PKP twierdzi, że do złamania prawa nie doszło, a sam proces był realizowany przy wsparciu renomowanych doradców finansowych i prawnych i poprzedzony wymaganymi przez prawo analizami" - podkreœlił Baniak.

Polskie Koleje Państwowe i fundusz CVC Capital Partners pod koniec lipca podpisały przedwstępnš umowę sprzedaży 100 proc. akcji PKP Energetyka. Ustalona cena to 1,965 mld zł, co po korekcie o dług spółki daje 1,41 mld zł. We wrzeœniu br. Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie PKP Energetyki przez CVC Capital Partners. Zgoda KE była konieczna dla zakończenia procesu sprzedaży PKP Energetyka.

PKP Energetyka to czwarty największy sprzedawca energii w Polsce i największy nieposiadajšcy własnych mocy wytwórczych. Spółka odpowiada za 5,3 proc. krajowej sprzedaży energii do odbiorców. Grupa zatrudnia ok. 7 tys. pracowników.

CVC to fundusz private equity i firma doradztwa inwestycyjnego, majšca sieć 22 biur na terenie Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych. CVC zarzšdza œrodkami ponad 300 inwestorów z Ameryki Północnej, Europy, Azji i Bliskiego Wschodu. Bieżšca wartoœć aktywów firmy przekracza 52 mld USD.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL