Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Koleje

Arriva wygrał prestiżowy miliardowy kontrakt na Wyspach Brytyjskich

123rf.com
Niemiecki przewoźnik narodowy wygrał prestiżowy miliardowy kontrakt na Wyspach Brytyjskich.
Córka-spółka Deutsche Bahn - DB Arriva podpisała kontrakt wart 1,5 mld funtów (1,9 mld euro) na zarządzanie kolejką podmiejską London Overground (LO). Umowa będzie obowiązywać do 2024 roku - poinformował przedstawiciel Transport for London (TfL).

London Overground to sieć lokalnych połączeń kolejowych na terenie Wielkiego Londynu, zaliczanych do systemu londyńskiej komunikacji miejskiej.

Arriva od 2007 roku zarządza siecią kolejki podmiejskiej LO - obecny kontrakt upływa w listopadzie tego roku. Niemiecka spółka obecnie współpracuje w Londynie z MTR - zarządcą metra w Hongkongu. Nowy kontrakt daje jej samodzielną administrację siecią londyńską.

Kontrakt zakłada nie tylko zarządzanie siecią, ale także modernizacja trakcji, nowe pojazdy, modernizację stacji, a także skrócenie czasu oczekiwania na pociąg z 5 do 3 minut. Zawiera też opcję przedłużenia kontraktu o dwa lata. Chris Burchell, prezes Arriva UK, zapewnił, że jego firma wygrała, ponieważ jest w stanie świadczyć usługi na najwyższym poziomie.

Niemieckiej spółce udało się pokonać takich konkurentów jak: Metroline Rail, Go Ahead Group czy francuski Keolis.

London Overground w zeszłym roku przewiózł 180 mln pasażerów - czyli średnio 585 tys. pasażerów dziennie. TfL poinformowało, że od 2007 roku, czyli od momentu kiedy transportem współzarządza Arriva - ilość pasażerów przewożonych przez LO wzrosła o 400 proc.

Źródło: ekonomia.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL