Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Klęski żywiołowe

Huragan Irma coraz bliżej Florydy

PAP/EPA
Zbliżajšcy się do łańcucha wysp koralowych Florida Keys w stanie Floryda w USA huragan Irma znów przybrał na sile i stał się huraganem 4 kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona - poinformowało amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC).

Obecnie Irma znajduje się około 115 km na południe - południowy wschód od wyspy Key West, położonej w archipelagu Florida Keys w Cieœninie Florydzkiej. Przesuwa się na północny zachód z prędkoœciš około 9 km/h. Towarzyszy jej wiatr osišgajšcy maksymalnš prędkoœć 210 km/h.

Huragan ma nieco przybrać na sile w miarę przemieszczania się przez Cieœninę Florydzkš i stać się potężnym huraganem, gdy dosięgnie wybrzeży Florydy - informuje NHC w komunikacie.

W sobotę potężne uderzenia wichru wiejšcego w porywach do 256 km/h w historycznych kubańskich miastach Remedios i Caibarien zmiotły z powierzchni ziemi całe budynki, zerwały linie elektryczne, wyrwały z korzeniami wiele drzew.

Najpotężniejszy od 1932 roku huragan wyrzšdził największe szkody w prowincjach Camaguey, Las Tunas, Ciego de Avila i Villa Clara - podała w sobotę kubańska telewizja. Informacje o szkodach wyrzšdzonych przez żywioł napływajš do stolicy powoli, ponieważ łšcznoœć z wieloma miejscowoœciami została przerwana.

NHC poinformowało w sobotę w nocy, że inny z kilku huraganów, jakie oddziałujš na pogodę w Ameryce Płn. - huragan Jose, który szalał nad Wyspami Nawietrznymi, oddalił się stamtšd. Porywy wiatru towarzyszšce Jose sš wcišż bardzo silne, bo sięgajš 230 km na godz.

Stopniowe zmniejszanie niszczycielskiej siły żywiołu zacznie się nie wczeœniej jak w niedzielę po południu - zaznacza NHC w swym komunikatach.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL