Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Klęski żywiołowe

Trump przyleciał do Teksasu, który nawiedziła powódź

PAP/EPA
Prezydent USA Donald Trump i jego żona Melania przybyli do Teksasu na południu Stanów Zjednoczonych, gdzie trwajš powodzie na skutek ulewnych deszczy wywołanych burzš tropikalnš Harvey. Zagrożona powodziami jest też sšsiednia Luizjana.

Wizyta Trumpów ma być demonstracjš jednoœci Amerykanów w obliczu tragedii, jaka dotknęła Teksańczyków, a zwłaszcza mieszkańców liczšcej ponad 6 mln mieszkańców metropolii Houston.

W białej czapce z napisem "USA" Trump chwalił akcję ratunkowš i wysiłki podejmowane w celu ograniczenia szkód materialnych.

- Nikt nigdy nie widział czegoœ podobnego - oœwiadczył w siedzibie sztabu kryzysowego w mieœcie Corpus Christi położonym nad Zatokš Meksykańskš. - Chcę, aby za 5-10 lat można było usłyszeć, że działaliœmy tak, jak trzeba - dodał.

Potem Trump uda się do stolicy Teksasu, miasta Austin.

Telewizja Fox News podała, że w całym Teksasie powodzie kosztowały już życie 14 osób. Jednak władze obawiajš się, że ostateczny bilans będzie gorszy, bo wcišż wiele obszarów jest odciętych od œwiata i służby ratunkowe nie mogš tam dotrzeć.

Najgorsza sytuacja panuje w Houston, gdzie poziom wody wcišż się podnosi i ma osišgnšć maksimum w œrodę albo czwartek. Dwa przeciwpowodziowe zbiorniki wodne na zachód od miasta zaczynajš być przepełnione. Z jednego z nich woda zaczęła już wylewać się w niekontrolowany sposób.

Trwajšce ulewy, które wywołały powódŸ w Houston, nie majš precedensu w historii. Od pištku do wtorku w Teksasie spadło ponad 125 cm słupa wody, podczas gdy roczna œrednia opadów wynosi 126 cm - podały służby meteorologiczne.

Od poniedziałku Harvey przesuwa się z prędkoœciš ok. 5 km na godzinę na wschód, w kierunku wód Zatoki Meksykańskiej, co - jak ostrzegajš meteorolodzy - może oznaczać, że znów przybierze na sile. Prognozy przewidujš, że opady deszczu ustanš dopiero pod koniec tygodnia, co budzi obawy, że powódŸ wystšpi w sšsiednich stanach, m.in. w Luizjanie.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL