Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Klęski żywiołowe

Premier Szydło złożyła kondolencje rodzinom ofiar, które zginęły w wyniku nawałnic

PAP
Premier Beata Szydło złożyła w sobotę kondolencje rodzinom ofiar, które zginęły ostatniej nocy podczas nawałnic. To wielka tragedia, szczególnie dlatego, że zginęły też dzieci - mówiła. Zapewniła, że rzšd jest gotowy, by poszkodowanym udzielić pomocy finansowej.

Szefowa rzšdu zwróciła się ponadto z "proœbš do wszystkich, ażeby uważać na to, co w następnych godzinach może się wydarzyć w innych województwach". Zapewniła, że wszystkie służby w całym kraju sš gotowe, by zadbać o bezpieczeństwo nas wszystkich. Premier podziękowała też tym, którzy od kilku dni ciężko pracujš usuwajšc skutki nawałnic.

W wyniku nawałnic - w nocy z pištku na sobotę - w woj. pomorskim zginęło pięć osób, w tym dwoje dzieci - uczestników obozu harcerskiego. Premier w sobotę w Gdańsku uczestniczyła w posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarzšdzania Kryzysowego. Wzięli w nim udział między innymi przedstawiciele straży pożarnej, policji i wojska. W czasie spotkania odbyła się telekonferencja z szefem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem, komendantem głównym PSP oraz przedstawicielami władz innych województw, przez które także przechodziły nawałnice.

Jak mówiła Szydło podczas briefingu po posiedzeniu zespołu, "wszystkie służby sš na posterunku". "W tej chwili najważniejszš sprawš jest zabezpieczenie życia i zdrowia poszkodowanych" - powiedziała.

Dodała, że trwa szacowanie szkód i naprawianie uszkodzeń, "ale to będzie trwało jeszcze wiele, wiele dni". "Kolejny krok, który będzie podejmowany przez rzšd to oczywiœcie pomoc finansowa dla tych, którzy zostali poszkodowani. To jest pomoc finansowa dla samorzšdów. Ale to będziemy realizować po oszacowaniu szkód, po zgłoszeniu takich zapotrzebowań. Wojewodowie już pracujš (...) Jesteœmy gotowi na to, aby takiej pomocy udzielać, minister finansów został przeze mnie zobowišzany do tego, ażeby w miarę spływania zapotrzebowania na œrodki finansowe, te œrodki były (...) bez zbędnej zwłoki uruchamiane" - podkreœliła premier Szydło.

Szefowa rzšdu zaznaczyła ponadto, że poszkodowane dzieci z obozu harcerskiego, sš otoczone opiekš, "sš bezpieczne, jadš do nich rodzice", niektórzy już przyjechali. Na miejsce udali się też wojewodowie: pomorski i łódzki.

"To jest w tej chwili nasza największa troska (...) - bezpieczeństwo tych dzieciaków, które zostały poszkodowane. Chcemy, żeby wróciły bezpiecznie do swoich domów, żeby poczuły się bezpiecznie, żeby ta wielka trauma, którš przeżyły, już dla nich się zakończyła" - mówiła szefowa rzšdu. Jak dodała, poszkodowani, którzy przebywajš w szpitalach, majš opiekę i to również jest - zaznaczyła - kontrolowane przez wojewodę pomorskiego.

Poinformowała również, że poprosiła szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka o to, by zwrócił się do wszystkich wojewodów, aby wraz z kuratorami "sprawdzili jeszcze raz miejsca pobytu dzieci i młodzieży na obozach; przede wszystkim obozach na otwartej przestrzeni czy te obozy sš (...) bezpieczne".

"Wiemy, że pewne zdarzenia mogš jeszcze mieć miejsce ze względu na to, że front atmosferyczny się przesuwa i sš kolejne województwa, które mogš być zagrożone" - mówiła premier. Jak zapowiedziała, szczególnie tam służby będš sprawdzały, czy jest koniecznoœć ewakuowania takich obozów, czy dzieci tam przebywajšce sš bezpieczne. "To jest również apel do tych wszystkich z państwa, którzy odpowiadacie za bezpieczeństwo dzieci w czasie letniego wypoczynku, ażebyœcie byli czujni, ażebyœcie zwracali uwagę na wszystkie komunikaty, które się pojawiajš" - podkreœliła.

Jak powiedział wojewoda pomorski Dariusz Drelich, najbardziej bolesne jest to, że jest pięć ofiar œmiertelnych, w tym dwoje dzieci. "Tego nie odwrócimy" - dodał, dołšczajšc się do kondolencji złożonych przez premier Beatę Szydło.

Jak zaznaczył, "możemy wspomóc (...) - dzięki rzšdowi - mieszkańców, którzy ponieœli straty materialne, odbudować domy, odbudować sieci energetyczne, uporzšdkować drogi, odbudować też je w dużej częœci". "Niestety, na żywioły nic nie możemy poradzić, ale możemy minimalizować ich skutki i to staramy się czynić, ciężko pracujemy, szczególnie Państwowa Straż Pożarna, przez całš noc, wspierana przez wszystkie służby w województwie państwowe, żeby zminimalizować skutki, a przede wszystkim, żeby ratować życie i zdrowie mieszkańców" - podkreœlił.

Wojewoda poinformował, że wszystkie drogi w województwie sš przejezdne, co - jak podkreœlił - jest kluczowe dla utrzymania bezpieczeństwa.

Zaapelował też do organizatorów uroczystoœci i zabaw, aby odwołali lub zrezygnowali z częœci zaplanowanych imprez. "W dniu dzisiejszym, można powiedzieć, że województwo pomorskie jest w żałobie" - powiedział wojewoda.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL