Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Klęski żywiołowe

W Gnieźnie po nawałnicy: zakaz wstępu do parków i lasów, odwołane weekendowe imprezy

PAP
Zakaz wstępu do miejskich parków i lasów, oraz odwołane weekendowe imprezy – takie decyzje podjęły władze Gniezna w zwišzku ze zniszczeniami, jakie powstały w wyniku nocnej nawałnicy w mieœcie. Minionej nocy w pow. gnieŸnieńskim straż odnotowała ponad 600 zgłoszeń.

„Ze względu na potężne zniszczenia, jakie dokonały się podczas pištkowej nawałnicy w całym mieœcie, szczególnie dotknięte przez wiatr Park Miejski im. gen. W. Andersa oraz Park Piastowski przy jeziorze Jelonek zostajš do odwołania zamknięte. Zakład Zieleni Miejskiej, URBiS, Straż Pożarna oraz inne służby w najbliższych dniach będš pracować nad przywróceniem terenów zielonych do używalnoœci, jednak czas, jaki będzie potrzebny na usunięcie zniszczeń nie jest jeszcze znany” – poinformowały władze miasta w wydanym w sobotę komunikacie.

Jak zaznaczono, ze względów bezpieczeństwa służby odradzajš także wstęp do pozostałych parków: im. gen. T. Koœciuszki, im. R. Kaczorowskiego i Trzech Kultur, a także na tereny zielone wokół jeziora Winiary.

Zakaz wstępu do okolicznych lasów wydał także Nadleœniczy Nadleœnictwa Gniezno Michał Michalak. Zakaz obowišzuje na terenie leœnictw: Brody, Kowalewko, Nowaszyce, Las Miejski i Zakrzewo.

Do odwołania zamknięte zostały również gnieŸnieńskie „Orliki” oraz kšpielisko miejskie nad jeziorem Winiary.

Prezydent Gniezna Tomasz Budasz zdecydował ponadto o odwołaniu imprez zaplanowanych na ten weekend, w tym uroczystoœci zwišzanych z obchodami Œwięta Wojska Polskiego.

Aby pomóc mieszkańcom w uporzšdkowaniu posesji zorganizowano ponadto 5 punktów z kontenerami, do których można dostarczać odpady zielone: połamane konary, gałęzie czy liœcie.

W wyniku nawałnicy w GnieŸnie poza domami mieszkalnymi i budynkami gospodarczymi zniszczone zostały m.in. cmentarze. Uderzenie pioruna uszkodziło także poszycie dachu katedry gnieŸnieńskiej. Uszkodzeniom uległ również budynek Muzeum Poczštków Państwa Polskiego, które także będzie nieczynny do odwołania.

Mieszkańcy Gniezna, z którymi rozmawiała PAP podkreœlali, że "po raz pierwszy w życiu przeżyli taki horror". "Drzewa leciały jak zapałki, jak słomki. Moje dzieci budziły się od piorunów, od tego szumu i huków. Ja sama byłam chyba pierwszy raz w życiu aż tak przerażona" - powiedziała Karolina Zych.

Jak dodała, jej dom ocalał, jedynie w kuchni pojawiły się lekkie przecieki. "Nam nic się nie stało, ale mój ojciec ma gospodarstwo pod Gnieznem, żniwa jeszcze nie zrobione, bo pada, bo burze. Wszyscy bardzo przeżywamy to, co się wydarzyło" - dodała.

Wojciech Zarębski w sobotę rano zastał pod domem zniszczony samochód. "Każda strata boli i irytuje, ale ludzie potracili tej nocy całe swoje dobytki, kilka osób życie; nam zostaje jedynie cieszyć się, że tylko tak to się skończyło" - mówił.

Na terenie całego województwa wielkopolskiego Straż Pożarna interweniowała ponad 3 tys. razy; głównie przy powalonych drzewach i połamanych gałęziach oraz podczas wypompowywania wody z zalanych piwnic i posesji. Najgorsza sytuacja była w powiatach: gnieŸnieńskim, wrzesińskim, œredzkim, gostyńskim i rawickim.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL