Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Klęski żywiołowe

Pomorskie: Po nocnej nawałnicy bez pršdu nadal ok. 52 tys. odbiorców

PAP
Po nocnej nawałnicy, około 52 tysišce odbiorców z terenu województwa pomorskiego pozostaje nadal bez zasilania w energię elektrycznš. Straż pożarna interweniowała już ponad 1,3 tysišca razy, ale zastępy nadal usuwajš skutki burz, jakie przeszły przez region.

Jak poinformował PAP w sobotę wieczorem Waldemar Œwišder z Wojewódzkiego Centrum Zarzšdzania Kryzysowego w Gdańsku, najwięcej, bo ponad 44 tysišce odbiorców pozbawionych pršdu to mieszkańcy regionu gdańskiego. „Problem ten dotyczy głównie powiatu kartuskiego, gdzie zasilania nie ma ponad 23 tysišce odbiorców i powiatu starogardzkiego z ponad 11 tysišcami odbiorców bez zasilania” – powiedział Œwišder.

Wyjaœnił, że w regionie słupskim bez pršdu pozostaje około 7 tys. gospodarstw domowych, firm i instytucji. „W sumie jest to około 52 tysišce odbiorców bez pršdu, a uszkodzonych nadal jest prawie 1,9 tysišca stacji œredniego i niskiego napięcia” – poinformował Œwišder.

W sobotę rano zasilania pozbawionych było ponad 96 tysięcy odbiorców z terenu województwa pomorskiego.

Œwišder poinformował też, że od pištkowego do sobotniego wieczoru pomorska straż pożarna interweniowała ponad 1350 razy, a działania strażaków nadal trwajš. Dodał też, że – z aktualnych szacunków wynika, iż nawałnica, w różnym stopniu, zniszczyła około 190 budynków mieszkalnych i gospodarczych. „Głównie chodzi o zerwane poszycia dachowe” – wyjaœnił.

Gwałtowne burze, a miejscami nawet tršby powietrzne, przeszły przez Pomorze w nocy z pištku na sobotę. W efekcie nawałnic œmierć poniosło w Pomorskiem 5 osób, w tym dwie nastolatki, które przebywały na obozie harcerskim w miejscowoœci Suszek.

Życie stracił także 48-latek, który został przygnieciony przez drzewo w miejscowoœci Zapora, 29-latek, na którego namiot rozstawiony w miejscowoœci Swornegacie upadł wiatrołom oraz 56-letnia mieszkanka Zielonej Huty przygnieciona w jednym ze zniszczonych budynków. Wszystkie ofiary zginęły w powiecie chojnickim, który najbardziej ucierpiał z powodu burz.

Jak informowała pomorska straż pożarna różnego rodzaju obrażeń doznało też – w efekcie nawałnic lub w czasie akcji ratunkowych, około 50 osób. Większoœć z nich stanowili nastoletni harcerze z Suszku, których zlokalizowany w lesie obóz burze doszczętnie zniszczyły i odcięły od œwiata. Strażakom potrzeba było kilku godzin, by przez zatarasowane drogi i powalone drzewa w lesie, dotrzeć do poszkodowanych harcerzy.

Straż informowała też, że nawałnica zniszczyła kilkanaœcie dróg i przynajmniej kilkadziesišt hektarów lasów.

W sobotę wczesnym południem do Gdańska przyjechała premier Beata Szydło. Na miejscu spotkała się ze służbami odpowiedzialnymi za usuwanie skutków nagłych burz. Za poœrednictwem mediów premier złożyła też kondolencje rodzinom ofiar.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL